Pět tipů, jak finančně neoplakat úrazy na sjezdovce

Na sklonku zimy spoustu Čechů stále čeká jejich dovolená na horách. Úrazy lyžařů a snowboardistů bývají těžké a hlavně v zahraničí se může jejich odškodnění zkomplikovat.

w
www.odskodnime.cz
Lyže, lyžování, lyžařský areál, zimní sporty
Foto: Pixabay

Podle statistik společnosti Vindicia, která se na kompenzace specializuje, se průměrné plnění za úrazy na sjezdovkách pohybuje okolo 670 tisíc korun. Na co se tedy připravit už před cestou, na co si dát pozor bezprostředně po úraze a čeho se zcela vyvarovat? Vindicia shrnula pět zásadních tipů.

1. Pojistěte se a připojistěte se

Pokud vyrážíte na hory, rozhodně si sjednejte pojištění. V Česku by mělo jít o životní, při cestách do zahraničí pak i o cestovní. Limity nastavte vysoko, úrazy při zimních sportech mohou být velmi vážné, často postihují hlavu či páteř. Ideální plnění je okolo 25 milionů korun. „Pozor, zdaleka ne všechny pojišťovny mají vysokohorskou turistiku, ale i rekreační sporty jako lyžování či snowboard pokryty základním cestovním pojištěním. Leckde je třeba se speciálně připojistit a ujistit se, že se pojistka vztahuje na sport, který zamýšlíte dělat. A je rozdíl i mezi tím, zda plánujete zdolávat sjezdovky, či volný terén,“ upozorňuje Tomáš Beck, expert na odškodnění z Vindicia. Pokud máte pojistku jen na lyžování na sjezdovce, ale zraníte se ve volném terénu, pojišťovna oko pravděpodobně nepřimhouří. 

2. Myslete na to, že i vy můžete zavinit srážku

Je skvělé, pokud si zřídíte neprůstřelnou životní pojistku a ochráníte sami sebe. Nezapomínejte ale na to, že viníkem vážného střetu na sjezdovce se můžete stát i vy sami. Odškodnění zde dosahuje klidně i milionů korun – velkou část představují někdy až astronomické výdaje na lékařskou péči o zraněného. Proto si před cestou zřiďte i pojištění odpovědnosti, a to s velice vysokým plněním. Mělo by dosahovat minimálně 10 milionů korun, nejlépe však ještě vyšší částky – pokud byste zavinili opravdu vážné zranění, které si vyžádá velké následky na zdraví a omezení na dalším životě poškozeného. Jinak se může stát, že si z dovolené odvezete finanční závazek do konce života. Ujistěte se také, že do pojistky spadají právě i střety na sjezdovce. 

A speciální tip pro ty, kteří si na horách lyžovačku spojují s dobrým koktejlem – pozor na pojistné podmínky a alkohol v krvi. Ten vždy platí za přitěžující okolnost. Noste také helmu.

3. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

Šok, vysoká nadmořský výška, zranění – to není dobrá kombinace pro racionální rozhodování. A protistrana na to leckdy hřeší. Když se přidá jazyková bariéra, může být na problémy zaděláno. Nikdy nepodepisujte nic, čemu dokonale nerozumíte. Ani když jde o dokumenty, které vám nabídne Horská služba či policie. Nebyli byste první Čech, kterého v cizině zranil na sjezdovce neopatrný domácí lyžař, ale kvůli podepsaným lejstrům se z poškozeného stal oficiální viník, který se k odpovědnosti za střet přiznal.

4. Sežeňte si svědky

Při rychlostech, kterými se lyžaři i snowboardisté řítí, je vážná srážka leckdy otázkou pár vteřin. A než se poškozený zvedne na nohy, viník už může být ve frontě na vlek či u auta. Nastává pak otázka, jak a čí vinou ke střetu došlo a kdo tedy bude platit odškodnění. Pokud to jen trošku jde, sežeňte si svědky. Nafoťte situaci na mobilní telefon, poproste lidi okolo o výpověď a opět ji zdokumentujte. Pomoci by mohla i Horská služba. To, aby byla určena zodpovědná osoba, je totiž důležité. „Řešili jsme tuzemský případ, kdy rodina učila na snowboardu svého synka – z lesa ale nečekaně vyjel lyžař, dítě srazil, zranil a sám se pokusil ujet. Otec chlapce bleskově zareagoval, viníka dojel, zadržel a zavolal Horskou službu. Dítě si ze střetu odneslo zlomeninu a 300 tisíc korun jako odškodnění, které bylo vyplaceno z pojištění odpovědnosti lyžaře,“ uvádí Beck.

5. Jedou děti na lyžařský kurz? Zkontrolujte pojistku školy

Oblíbeným lyžákům stále ještě neodzvonilo. Co když ale dítě na sjezdovce přecení své síly a pod dohledem instruktorů se zraní? „Rodiče mají právo očekávat, že se jim potomek ze školní akce vrátí živý a zdravý. Školy jsou pro tyto případy pojištěné. Problém je ale v tom, že na velice nízkou částku, nezřídka jen na desítky tisíc korun. Vážnější úrazy si přitom vyžádají statisícové, někdy i milionové odškodnění. Doporučujeme proto, aby se rodiče přesvědčili, jak to s pojistkou školy je. Pokud by se cokoliv stalo a škola neměla dostatečné pojištění, museli by částku vymáhat po zřizovateli, což by proces odškodnění protáhlo,“ uvádí Beck z Vindicia.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články