Změna mobilního operátora nyní zdarma a hned

Novela zákona o elektronických komunikacích výrazně zjednodušuje změnu operátora mobilních služeb. Od 1. 4. 2020 je přechod k jinému operátorovi zdarma a přenos telefonního čísla nesmí trvat déle než dva dny.

Peter MaysenhölderSenior Associate, bnt attorneys-at-law s.r.o.

Zákazník, který chce změnit operátora, už nebude muset koordinovat přenos mezi současným a novým operátorem. Veškeré potřebné kroky nově vyřídí za zákazníka nový operátor, který mj. musí kontaktovat opouštěného operátora a informovat ho o žádosti zákazníka ve lhůtě jednoho dne od jejího obdržení.

Zákazníkovi tak odpadá dosavadní povinnost žádat o vygenerování ČVOP ("číslo výpovědi opouštěného poskytovatele"), které obsahovalo nejbližší možný termín pro přenos ze strany opouštěného operátora. Až po tomto termínu se mohl zákazník obrátit na nového operátora. Nyní veškeré kroky nutné k přenosu čísla za zákazníka vyřídí nový operátor.

Od okamžiku, kdy zájemce o přenos čísla kontaktuje svého vybraného nového operátora, běží lhůta jednoho pracovního dne, ve které musí přejímající operátor informovat opouštěného operátora. Během následujících dvou pracovních dnů pak musí být zajištěny všechny kroky potřebné k přenesení telefonního čísla. Smluvní vztah s opouštěným operátorem je ukončen následující pracovní den.

Služby starého operátora jsou tedy deaktivovány a služby nového operátora aktivovány zpravidla čtvrtý nebo pátý den od podání žádosti zákazníkem.

Tyto lhůty se aplikují i na případy, kdy dojde k ukončení smlouvy nebo její výpovědi, a teprve následně je podána žádost zákazníka o přenesení jeho telefonního čísla.

Nadto nově nesmí být předčasný odchod k jinému operátorovi jakkoliv sankcionován, pokud je smlouva s dosavadním operátorem ukončena po uplynutí alespoň tří měsíců od jejího uzavření. Je-li smlouva ukončena do tří měsíců od jejího uzavření, činí pokuta za její předčasné ukončení maximálně pět procent součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce závazku. Změna operátora tak zákazníka po uplynutí tří měsíců smluvního vztahu nebude stát nic.

Nová právní úprava se vztahuje na všechny smlouvy, tedy nejen na smlouvy uzavřené od 1. 4. 2020, ale i na ty dříve uzavřené.

zdroj: bnt journal

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři