Pět otázek pro Michala Vávru

Ani letos nebude na místě moderátora kongresu Právní prostor chybět Michal Vávra, advokát a soudní tlumočník. Jedna z nejprestižnějších právnických událostí roku se již blíží, v Seči u Chrudimi se bude konat za necelý měsíc.

JUDr. Bc. Klára Rücklová (Švandelíková)advokátka, členka redakční rady webu Právní prostor.cz

1) Na slavnostním večeru Právník roku 2016 jste se již počátkem února vyjadřoval k přípravám na letošní kongres Právní prostor 2017, který budete moderovat již po čtvrté. Jaké téma Vás nejvíce z letošního programu oslovilo?

Ano, je pro mne čest a uznání zároveň, že budu moci opět konferenci moderovat. Na Právníkovi roku jsem se soustředil – asi již v důsledku mé „moderátorské“ deformace – na výkon moderátorů, zda bych od nich mohl třeba okoukat nějaký dobrý vtip či fígl. Každý moderátor si ale nakonec musí svoji cestu vyšlapat sám. V té době byl program konference ještě neúplný. Mrzí mě, že z něj vypadl tradiční vtipně filozofující řečník JUDr. Košťál, nicméně s ohledem na svoje zaměření se nejvíce těším na občanskoprávní příspěvky JUDr. Melzera a JUDr. Tégla, na příspěvek JUDr. Šámala, JUDr. Sokola a mého jmenovce JUDr. Vávry z oblasti trestního práva, volbu práva v mezinárodních vztazích JUDr. Maisnera a na tradičně silný závěrečný justiční blok. Jsem ovšem přesvědčen, že všechny příspěvky budou velmi kvalitní a najdou si své posluchače.

2) Vím o Vás, že máte psa. Jak se těšíte na téma „Aktuální legislativní změny na úseku zájmových chovů psů“? Bude pro Vás téma z pohledu právníka či chovatele přínosem?

Naše Odetka, havanský bišonek, má letos 13 let a je o necelý rok starší než náš syn Filip. Považuji ji za nedílného člena naší rodiny a mohu prohlásit, že jsem se k ní i před zavedením  § 494 o. z. nechoval jako k movité věci. Na druhé straně musím říci, že o právní úpravě v této oblasti toho moc nevím, a proto jsem také na toto téma zvědavý. Po seznámení a rozhovoru s autorkou příspěvku JUDr. Rennerovou právě na Právníkovi roku 2016 myslím, že bude zajímavý. Až se od ní dozvím, jaké mám jako chovatel přesná práva a povinnosti, možná své chování vůči Odetce budu nějak korigovat.

3) Tématem je také „Strategie volby práva ve vztazích s mezinárodním prvkem“. V této oblasti máte jakožto usazený advokát v Rakousku jistě mnoho zkušeností. Jak důležitá je problematika volby práva v praxi?

V právních vztazích s mezinárodním prvkem je otázka volby práva často jedna z prvních otázek, kterou smluvní strany řeší, nebo by měly řešit (pohříchu na ni také dost často zapomínají). Je to také jedna z prvních věcí, na kterou se advokát při posuzování takové smlouvy dívá. Určitě mohu ze své praxe stranám doporučit, aby tuto otázku při úpravě jejich práv a povinností v mezinárodním právním vztahu měli na paměti. Někdy je ovšem otázkou, zda si např. slabší smluvní strana může v tomto ohledu vybírat, pokud smlouvu chce uzavřít.

4) Každoročně jste též porotce doprovodné soutěže Ukaž svou kreativitu, o kterou ani letos studenti právnických fakult nepřijdou, a budou moci vyhrát řádný vstup na kongres. Proč je podle Vás důležité rozvíjet v mladých právnících autorský potenciál?

Jako porotce tuším letos figuruji potřetí. Dobře napsaná soutěžní práce může v budoucnu znamenat dobře napsanou diplomovou práci, později v praxi pak dobrou žalobu, smlouvu či jiný právní dokument. Schopnost předání informace, znalosti či dokonce poselství považuji za pro právníka velmi důležitou a je vhodné ji rozvíjet již od studentských let.

5) Jmenujte tři věci, pro které o letošní ročník kongresu Právní prostor nepřijít.

Výborná témata a řečníci, skvělý raut a společenský večer, wellness a celkové hotelové zázemí na vysoké úrovni.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři