Správní právo | Mgr. Martin Eliášek | 08.01.2018 Také v kategorii:
Ostatní

K přípustnosti otázky v místním referendu

Ve Sbírce rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bylo publikováno rozhodnutí č.j. Ars 2/2017-60, které se zabývalo místním referendem "Jste pro krytý bazén ve městě Zubří?" jenž bylo městským úřadem odmítnuto mj. pro nejednoznačnost.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Nejvyšší správní soud konstatoval, že městský úřad má posuzovat pouze formální náležitosti návrhu na referendum (§ 10 a 11 zákona o místním referendu) a o přípustnosti otázky má rozhodnout až zastupitelstvo obce, což se nestalo.  Navíc při rozhodování o jednoznačnosti otázky je třeba reflektovat pohled běžného občana, jenž se referenda účastní. Při tomto posuzování se přihlíží k místním reáliím, přičemž je relevantní i veřejná diskuse k tématu případně i kampaň spojená s referendem.

Z odůvodnění návrhu referenda a článků publikovaných v místních novinách (které jsou rozesílány všem domácnostem) jasně vyplývá, že jde o otázku výstavby krytého bazénu v rámci výstavby plánovaného multifunkčního centra. Že nejde např. o to, zda má obec zakázat třetím osobám budovat kryté bazény, ani o to, zda má obec upustit od záměru vybudovat multifunkční centrum. Proto i takto jednoduše položenou otázku lze považovat s ohledem na okolnosti za dostatečně určitou.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

referendum

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články