Kontrola projektové dokumentace a součinnost obce

Pouze Rada obce může posoudit shodu projektové dokumentace s účelem převodu, potvrdil Nejvyšší soud v rozsudku sp. zn. 25 Cdo 1818/2018.

Mgr. Martin Eliášekprávník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

V dané věci investor zamýšlel vybudování obchodního centra. Poté, co se svým projektem vyhrál architektonickou soutěž, uzavřel s městem smlouvu, podle níž obec po obdržení kompletní dokumentace ke kontrole má určitý čas na námitky, jinak se dokumentace považuje za bezvadnou. Obec reagovat nestihla, dokumentace se však ukázala jako rozporná se smlouvou, a tedy s účelem převodu. Nevydání územního rozhodnutí bylo investorem vykládáno jako odepření součinnosti, odstoupil od smlouvy a požadoval 1 a půl miliardy jako odškodnění.

Je také důležité, že k územnímu řízení byla předložena jiná, zcela přepracovaná, projektová dokumentace. Ta ale nebyla předložena ke kontrole a investor se bránil, že povinnost opakovaně předkládat dokumentaci ke kontrole ze smlouvy nevyplývá. K tomu soud řekl, že takový závěr je zcela absurdní, a že ke kontrole měla být předložena právě ta dokumentace, která byla předmětem následného územního řízení. Že takto obec ani povinnost poskytnout součinnost nemohla.

Obecně pak soud uvádí, že posouzení shody projektové dokumentace s účelem převodu nemohl provést útvar hlavního architekta magistrátu, ale pouze Rada obce, která tuto pravomoc nemohla (ani smluvně) delegovat.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři