Správní právo | Mgr. Martin Eliášek | 26.06.2015 Také v kategorii:
Trestní právo

Podvodník účetním

Ve věci sp. zn. 9 As 229/2014 Nejvyšší správní soud řešil situaci, kdy živnostenský úřad odebral živnostenské oprávnění k vedení účetnictví osobě, která spáchala podvod. Podvodník se bránil tím, že jeho trestný čin nesouvisel s vedením účetnictví.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Argument podvodníka, že jeho trestný čin nesouvisel s vedením účetnictví, živnostenský úřad odmítnul konstatováním, že důsledky takovéto trestné činnosti dopadají na veškerou podnikatelskou činnost.

Toto zdůvodnění se však nelíbilo Nejvyššímu správnímu soudu, který konstatoval, že "výklad podmínky bezúhonnosti, dle kterého trestný čin spáchaný v souvislosti s některou z podnikatelských činností osoby je automaticky důvodem pro zrušení všech jejích živnostenských oprávnění, neúměrně zasahuje do základního práva podnikat". Nejvyšší soud sice souhlasí, že existují určité trestné činy, které pro svou obecnou povahu souvisí s jakoukoliv podnikatelskou činností, ale tuto souvislost je třeba odůvodnit ve vztahu ke každé jednotlivé podnikatelské činnosti a nemůže obecně vyplývat z povahy trestného činu samotného.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

bezúhonnost živnostenské oprávnění

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články