K prokazování vražedného úmyslu

Otázkou vražedného úmyslu se zabýval Ústavní soud v nálezu sp. zn. I. ÚS 1038/17, kdy útok na krk (škrcení) byl posouzen automaticky jako pokus o vraždu, neboť při takovém útoku může dojít k reflektorické zástavě srdce.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

V dané věci pachatel napadl poškozeného a vyhrožoval mu, aby ukončil vztah s dívkou, o kterou měl zájem, pričemž jej povalil a několik sekund jej škrtil střední intenzitou. Soudy z toho vyvodili pokus o vraždu, neboť škrcením lze způsobit úmrtí tím, že se vyvolá reflektorická zástava srdce - tedy reflexní zástava oběhu způsobená mechanickou traumatizací nervového tělíska humus karoticum.

Podle Ústavního soudu však útočník bez odborných znalostí nemůže předívat, že krátkým škrcením může způsobit smrt, jelikož reflektorická zástava srdce není pro veřejnost známý pojem. Škrcení obecně směřuje k udušení, nikoliv k zástavě srdce. Mělo-li by se jednat o pokus vraždy, muselo by dojít k prokázání úmyslu vztahující se specificky k této technice. Ústavní soud uzavřel, že každé škrcení nutně neznamená pokus o vraždu.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

vražda

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze