Naděje a trest

Už je to pěkná řádka let, kdy jsem četl o jakémsi americkém výzkumu, který soudce zařadil mezi povolání, u kterých nejvíce hrozí nemoc z vyhoření, případně nadužívání léků či alkoholu, to vše coby důsledek psychicky mimořádně vyčerpávajícího povolání.

předseda senátu Městského soudu v Praze, prezident Soudcovské Unie

Je to asi logické, snad kromě pedagogů v různých speciálních školách se málo profesí setkává zas a znovu tak často s neúspěšným výsledkem svého výchovného snažení. Teď píšu samozřejmě zejména z vlastní zkušenosti, tedy o soudcích trestních, kteří by vždy měli při úvaze o druhu a výši trestu zvažovat, jakou sankci zvolit, aby pro příště obžalovaný již další trestnou činnost nespáchal. 

Stále statisticky stoupá procento recidivistů mezi odsouzenými, z čehož zjednodušeně vyplývá, že trestná činnost se sice týká čím dál menšího procenta populace, ale u něho je zase minimální šance na polepšení. A soudci to pochopitelně vědí.

Tak mě zas a znova potěší, když zkušený soudce do svého rozhodnutí nepokrytě vloží entuziasmus, naději, emoce, a dokáže to v písemném vyhotovení rozsudku i pěkně zdůraznit. Jako nedávno pražský kolega u jednoho recidivisty, jemuž uložil podmíněný trest, čímž si vysloužil bouřlivý nesouhlas státního zástupce:

…právě pětiletá zkušební doba (podmíněného odsouzení, pozn. LV) bude dostatečnou kvalitní zárukou toho, že stále nad ním bude onen pomyslný Damoklův meč přeměny, pokud by nevedl řádný život……a vytvoří situaci, která dá tomuto obžalovanému obrovskou šanci pro návrat do vedení řádného života, jak se kdysi říkalo starým římským příslovím „hic Rhodos, hic salta“, tedy v doslovném překladu, zde je Rhodos, zde skákej, což ve slovní transkripci pro české přísloví znamená, zde ukaž, co umíš. A právě toto zdejší soud dává tomuto obžalovanému do jeho vlastních rukou. Ať nyní ukáže, co opravdu umí, co opravdu chce učinit, a jestliže je jeho přesvědčení opravdové, pak to dokáže a výsledkem tohoto trestního stíhání může být, a soud to předpokládá, minimálně pravděpodobnost 75%, že se do společnosti vrátí obrazně řečeno zbloudilá ovce.

Studoval jsem i mnohem expresivnější rozhodnutí našich soudů, plná obrazných přirovnání, citátů, literárních odkazů a filosofických úvah. V tom citovaná pasáž nijak nevyniká. Ale ta míra pozitivní naděje, kterou kolega vyjevil! Po třiceti letech služby v taláru, pokud se nepletu. Tady asi vyhoření nehrozí.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články