Asociace krajů předloží vládě návrh zákona na podíl na dani z PHM

Plzeň 24. listopadu (ČTK) - Návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní, díky němuž by měly mít kraje více peněz, předloží vládě v příštích dnech Asociace krajů ČR. O její finální podobě budou jednat ve čtvrtek a pátek hejtmani ve Zbiroze.

Česká tisková kancelář

Po schůzce vedení Plzeňského kraje se senátory a poslanci za region to ČTK řekl hejtman a šéf finanční komise asociace Václav Šlajs (ČSSD), předkladatel návrhu. Poslanci slíbili, že zvýšení daňových příjmů pro kraje budou řešit, ale výše a to, z jakých daní peníze přijdou, zatím není dané.

Kraje požadují 8,92 procenta ze spotřební daně z pohonných hmot, které chtějí dát na opravy silnic II. a III. třídy. Podle současných výběrů by šlo o více než šest miliard korun ročně.

"Půjde o návrh hejtmanů pro vládu. Nechceme využívat zákonodárnou iniciativu některého z krajů. To se musí předjednat," řekl Šlajs. Ocenil, že nová vláda slíbila, že krajům od roku 2016 vrátí výnos z DPH na úroveň 8,92 procenta, která jim byla v roce 2010 snížená kvůli recesi o více než dvě procenta. Pro Plzeňský kraj to má činit 290 milionů Kč ročně. "Vážíme si také toho, že kofinancování evropských projektů nebude už pro kraje 15, ale pouze deset procent," uvedl.

"Kraje fungují a měly by si svoje věci řídit samy podle svých představ. A to je samozřejmě o penězích," řekl místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Jan Volný (ANO).

"S podporou návrhu asociace nebudu mít žádný problém. I hospodářský výbor na tuto iniciativu slyšel, zejména co se týká silnic II. a III. třídy," uvedl poslanec Karel Šidlo (KSČM). Bude usilovat o to, aby po dohodě ministerstev financí a dopravy šlo o trvalejší opatření, které by umožnilo dlouhodobější plány oprav.

Podle Šlajse bude už ve čtvrtek na ministerstvu financí připomínkové řízení novely zákona o RUD. Ministerstvo se podle hejtmana i poslanců k návrhu asociace zatím nevyjadřuje.

"Požadavek je logický a není nový," řekl poslanec Vladislav Vilímec (ODS). Podle něj byla ustavená přípravná komise pro změny rozpočtového určení daní. Určitě se otevře debata o dalších změnách, ale nebude jednoduchá, dodal.

Podle Šlajse by kraje, které nyní od státu na silnice nedostávají nic, uměly peníze dobře utratit. "ŘSD nyní brousí kvalitní povrchy. Utrácí peníze, ale krajům je nedají. Stejně je neutratí," uvedl. Podobné to má být příští rok, protože chybí hotové projekty.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu