Menu

Aktuality

Česko podle expertů Rady Evropy pokročilo v boji proti korupci

AktualityČTK02.03.2017
ČTK02.03.2017

Štrasburk/Praha 2. března (ČTK) - Česká republika výrazně pokročila v boji proti korupci a v úsilí o dosažení transparentnosti financování politických stran. Uvedla to protikorupční skupina Rady Evropy GRECO, podle níž Praha splnila devět ze 13 doporučení, jak by Česko mělo postupovat. Nespokojenost ale trvá s nedostatečným objasněním zaměstnancům ve veřejném sektoru, že jsou všichni stíhatelní podle ustanovení trestního zákoníku, která se týkají úplatkářství.

Skupina, která vývoj v Česku průběžně hodnotí, ve své nejnovější zprávě ohledně transparentnosti politických stran ocenila, že "po dlouhém procesu byl s významnou prodlevou přijat balíček novel zákona o sdružování v politických stranách a politických hnutích a několika volebních zákonů".

"Toto představuje významný úspěch, který směřuje k větší transparentnosti v oblasti financování politických stran v České republice," uvedla protikorupční skupina. Bankovní účty politických stran podle ní skýtají více informací a jsou transparentnější ohledně příjmů, výdajů nebo úvěrů. Zajištěn byl jednodušší přístup veřejnosti k výročním finančním zprávám stran a hnutí pomocí včasného zveřejnění na internetu. Totéž se vztahuje na financování volebních kampaní.

"Vytvoření úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je dalším významným pozitivním krokem, který bude muset být znovu zhodnocen v okamžiku plné funkčnosti tohoto úřadu, a to pokud jde o jeho skutečnou nezávislost a efektivnost, které z velké části závisí na jeho zdrojích a prostředcích a také na jeho pravomoci ukládat sankce," podotýká GRECO.

Skupina opakovaně vybízí české orgány, aby vyjasnily, že všichni zaměstnanci ve veřejném sektoru spadají pod definici úplatkářství a nepřímého úplatkářství podle ustanovení trestního zákoníku. GRECO také žádá Prahu, aby urychlila proces podpisu a ratifikace dodatkového protokolu k trestněprávní úmluvě o korupci.

GRECO v závěru dokumentu shrnuje, že "současná úroveň plnění doporučení již není 'globálně neuspokojivá'", a vyzývá Českou republiku, aby do konce září předložila novou zprávu o plnění zbývajících doporučení.

"Pozitivní posun k větší kontrole stranického financování to je. Ale funkčnost a odvaha nového úřadu se pozná až během bitvy - při kampani sněmovních a prezidentských voleb," sdělil ČTK David Ondráčka, ředitel české pobočky nevládní organizace Transparency International, která se zabývá mapováním stavu korupce.

Podle zástupce platformy Rekonstrukce státu Nikoly Hořejše představují nová pravidla financování volebních kampaní v Česku skutečný pokrok. "Ale již nyní se kontrolu politici snaží všemožně podkopat," řekl Hořejš ČTK. Jako příklad uvedl nově zřízený úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, který podle Hořejše obsazují i nekompetentní spojenci politiků.

Skupina GRECO sdružuje asi 40 států. Zřídila ji Rada Evropy v roce 1999 za účelem monitorování států v oblasti dodržování protikorupčních standardů.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři