Menu

Aktuality

Finanční ústava projde Sněmovnou zřejmě jen jako běžný zákon

AktualityČTK04.09.2016
ČTK04.09.2016

Praha 4. září (ČTK) - Poslanci by se měli na své nadcházející schůzi zabývat ve druhém čtení tzv. finanční ústavou, tedy trojicí zákonů, které mají zavést omezení pro zadlužování státu. Jedním z nich je ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, který by poslanci museli schválit ústavní většinou alespoň 120 hlasů. Ty se však zřejmě nenajdou.

"Na to, aby prošel ústavní zákon, potřebujeme 120 hlasů a nám devět hlasů chybí," řekl ČTK předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Koalice se podle něj snažila domluvit s opozicí, ale zatím se neshodly a vypadá to, že shoda nebude. Z toho důvodu část opatření projde Sněmovnou jen jako běžný zákon nevyžadující ústavní většinu. Toto řešení připustil už letos v dubnu bývalý náměstek ministra financí Jan Gregor.

Příslušné pozměňovací návrhy Votava podal s dalšími koaličními poslanci Jaroslavem Klaškou (ČSSD) a Janem Volným (ANO). Některá navrhovaná opatření z ústavního zákona v něm přesouvají do zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti a souvisejícího změnového zákona. Na jejich schválení už stačí prostá většina.

Samotný ústavní zákon obsahuje dluhovou hranici 55 procent hrubého domácího produktu. Předpokládá také zřízení tříčlenné Národní rozpočtové rady, která by sledovala vývoj hospodaření veřejných institucí a dodržování pravidel rozpočtové odpovědnosti a hodnotila by je. Poslanci navrhují přesunout do prováděcího zákona například povinnost státu, krajů a obcí dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance a také uvedenou dluhovou hranici. Kraje a obce budou muset hospodařit tak, aby jejich dluh nepřekročil 60 procent průměrných příjmů za poslední čtyři rozpočtové roky. Vzhledem k časovém skluzu při projednávání také navrují posunout účinnost zákona na 1. leden 2017.

Podle analýzy Univerzity Karlovy, zveřejněné letos v dubnu, by finanční ústava a doprovodné zákony snížila ročně schodky rozpočtu o 30 až 60 miliard korun.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři