Menu

Aktuality

Kontrolní hlášení k DPH dostanou zákonnou úpravu, Zeman to stvrdil

AktualityČTK24.10.2017
ČTK24.10.2017

Praha 24. října (ČTK) - Požadavky na obsah kontrolního hlášení k dani z přidané hodnoty dostanou zákonnou úpravu. Zavádí ji doprovodná norma k novému platebnímu zákonu, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK to oznámil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Dosavadní znění, které se týkalo podoby kontrolního hlášení, zrušil loni na podnět skupiny senátorů Ústavní soud s účinností ke konci letošního roku.

Ústavní soud zrušil ustanovení, jež ponechávalo rozsah údajů žádaných v kontrolním hlášení k DPH na úvaze finanční správy. Požadované údaje, či alespoň jejich základní okruhy, by měl stanovit podle verdiktu přímo právní předpis, nikoliv jen formulář Finanční správy.

Plátce DPH by měl nově v kontrolním hlášení ze zákona uvést mimo jiné své kontaktní a identifikační údaje, údaje o plnění a platbách nebo identifikační údaje dodavatelů i odběratelů. Úpravu vložila při závěrečném schvalování Sněmovna na návrh svého rozpočtového výboru do zákona o dani z přidané hodnoty.

Podle dřívějšího vyjádření daňového odborníka společnosti Apogeo Jiřího Žežulky nerozšiřuje zákonná úprava okruh údajů, které musí plátce daně finančnímu úřadu sdělovat. Technicky se tak pro plátce DPH podle něj nic nemění.

Na Ústavní soud se nedávno v této věci obrátila opět skupina senátorů, kteří v souvislosti se zrušeným ustanovením podali návrh na zrušení části daňového řádu. Chtějí zabránit tomu, aby Finanční správa mohla od příštího roku vymáhat po podnikatelích kontrolní hlášení na základě ustanovení daňového řádu. Argumentovali tím, že vláda nepředložila návrh legislativní úpravy, který by na zrušené ustanovení reagoval. Ministerstvo financí ale oznámilo, že příslušnou novelu už připravilo a předložilo. Jde právě o součást předlohy, kterou po Sněmovně schválil i Senát.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři