Menu

Aktuality

Senát schválil pravidla justiční spolupráce podle požadavků EU

AktualityČTK19.01.2017
ČTK19.01.2017

Praha 19. ledna (ČTK) - Trestně stíhaní lidé, kteří budou do Česka předáváni z jiného členského státu Evropské unie, získají právo vybrat si v ČR spolupracující obhájce. V návaznosti na změny unijních pravidel to umožní novela o mezinárodní justiční spolupráci, kterou dnes Senát hladce schválil.

Český obhájce by měl podle předlohy poskytovat pomoc obhájci zvolenému nebo ustanovenému v předávajícím státě. Měl by zejména přezkoumat trestní řízení, ve kterém byl vydán evropský zatýkací rozkaz na jeho klienta, a sdělit poznatky zahraničnímu kolegovi. Evidenci vhodných obhájců povede podle ministerstva spravedlnosti Česká advokátní komora.

Zadržení lidé budou mít podle novely právo zvolit si obhájce a mluvit s ním bez přítomnosti jiných osob už při zadržení, nikoli až ve vazbě. Tito cizinci taky dostanou hned možnost komunikovat s člověkem, kterého si zvolí, a s konzulárním úřadem.

Součástí novely je také povinnost soudu poučit v předvolání obžalovaného o tom, že pokud se nedostaví k hlavnímu líčení, může se uskutečnit v jeho nepřítomnosti. Toto poučení bývá v předvoláních k hlavnímu líčení obsaženo již nyní, nyní bude výslovně uloženo zákonem. Úpravy má ještě posoudit prezident republiky.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři