Úsvit chce škrtnout podmínku minimální účasti u místních referend

Opoziční hnutí Úsvit navrhuje zrušit podmínku minimální účasti voličů u obecních referend. Novinářům to dnes oznámil jeho předseda Tomio Okamura.

Jízdenková kauza
Foto: Shutterstock

Nynější zákon uvádí, že je místní referendum platné, pokud přijde alespoň čtvrtina voličů.

Navrhovanou změnu Okamura zdůvodňuje tím, že pokud jsou komunální volby platné bez limitů, stejné pravidlo se musí vztahovat i pro místní referenda. "Kdo nejde k volbám, se svého hlasu dobrovolně vzdává a říká tím, že je mu jedno, jak rozhodnou ti, kteří se volby zúčastní," uvedl.

Na březnové sněmovní schůzi Úsvit neprosadil svou představu o celostátním referendu, v němž by lidé mohli hlasovat téměř o všem. Kritici návrhu vyčítali to, že hlasování by bylo možné třeba i o daních, změnách ústavy nebo zrušení Parlamentu a vlády. Hovořili o legislativním zmetku a možném rozvratu státu.

Oponentům se nelíbilo také to, že by výsledek referenda byl platný bez ohledu na účast při hlasování. V souvislosti s tím, že by je mohli vyvolat obyvatelé peticí s nejméně 100.000 podpisy, by prý o zásadních věcech mohla rozhodovat výrazná menšina. Okamura soustavně poukazuje právě na to, že při volbách také žádná minimální účast pro platnost výsledku zavedena není.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články