Bartík se musí omluvit Zemanovi za slova o rakovině, rozhodl soud

Brno 11. září (ČTK) - Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík se musí omluvit prezidentu Miloši Zemanovi za výroky, že má Zeman rakovinu. Rozhodl o tom Městský soud v Brně, podle kterého to bylo nepravdivé tvrzení. Bartík zároveň musí zaplatit prezidentovi 250.000 korun. Prezidentská kancelář požadovala omluvu a pět milionů. Bartík tvrzení o rakovině napsal na sociální síť facebook před prezidentskými volbami, ve kterých Zeman obhajoval mandát. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.

Česká tisková kancelář

Soudce Radek Malenovský uvedl, že Bartík musí do tří dnů od právní moci rozsudku zaslat Zemanovi doporučený dopis ve znění, že se omlouvá Zemanovi za újmu způsobenou na jeho důstojnosti, vážnosti, cti a soukromí tím, že na svém profilu zveřejnil 7. listopadu 2017 nepravdivé informace.

"Žalovaný je povinen žalobci zaplatit 250.000 korun do 15 dnů od právní moci rozsudku," řekl Malenovský. Bartík musí zaplatit i náklady řízení.

Zemanův advokát Marek Nespala uvedl, že věc byla projektem politického podnikatele, který nevyšel. "Rakovina byla v celém rozsahu vyvrácena," uvedl Nespala. V odůvodnění to uvedl i soudce. Nespala rozhodnutí soudu uvítal. "Vítáme to co do základu preciznosti posouzení, jediná otázka zůstává ohledně výše satisfakce. Z našeho pohledu je to málo," uvedl Nespala. Sdělení označil za poplašnou zprávu. "Byl to útok na všechny voliče, nejen na voliče Miloše Zemana. Hlavní kandidát, favorit voleb, měl být diskvalifikován ohavnou informací, že umírá," zdůraznil Nespala.

Bartík navíc nechtěl říct, odkud informaci o nemoci prezidenta má, protože chtěl chránit zdroj. Soudce uvedl, že po dokazování převážil zájem na odhalení zdroje před jeho utajením.

"Soud dospěl k závěru, že informace byla smyšlená. Šlo o arogantní vniknutí do intimní sféry soukromého života žalobce," uvedl Malenovský. Podle něj žalovaný zasáhl do práva žalobce na lidskou důstojnost. "Je zakázáno vystavit člověka jednání, které zpochybňuje jeho kvalitu jako člověka bez ohledu na jeho společenský status," dodal soudce. Podle něj to mohlo zasáhnout i profesní život žalobce, neboť informace mohla snížit šance na jeho znovuzvolení.

Bartík řekl, že je rád, že zdroj neodkryl. "Zdroj by to zlikvidovalo s výrazně vyšší kandencí, takže názor nezměním. Rozsudek zatím není pravomocný. Pokud bude pravomocný, tak se omluvím a budu rozsudek respektovat ve všech jeho částech," řekl Bartík. Ohledně vyplacení čtvrtmilionové částky uvedl, že pokud se potvrdí, bude potřebovat pomoc.

"Je to vyloučené a vím, že ani úvěrem nejsem schopen tak vysokou částku v současné době řešit," poznamenal Bartík, který už o pomoc poprosil na facebooku. V minulosti mu lidé poslali peníze na advokáta, který ho ve sporu zastupuje.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a v takovém případě mu zbývá pár měsíců života. Bartík své tvrzení z webu později stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu vůči Zemanovi ani vůči sobě. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu