Blažek navštívil oba nejvyšší soudy, jednal s kandidátem na předsedu NSS

Brno 3. ledna (ČTK) - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) poprvé jako člen nové vlády navštívil oba nejvyšší soudy v Brně. U Nejvyššího správního soudu (NSS) kromě vedení jednal také se soudcem Filipem Dienstbierem, podle dostupných informací jedním z adeptů na nového předsedu NSS.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Jednání na Nejvyšším soudu (NS) mělo podle předsedy Petra Angyalossyho spíše seznamovací charakter, dohodli se ale na častějších setkáních a konzultacích.

"Shodneme se v řadě věcí, například ve snaze zvyšovat důvěryhodnost justice v očích veřejnosti, urychlit její digitalizaci, uzpůsobit soudní mapu potřebám jednotlivých regionů, co nejrychleji dokončit přípravu nových procesních norem civilního i trestního soudnictví. Společně také cítíme, že soudy potřebují lépe ohodnotit své řadové zaměstnance, aby neodcházeli kvalitní lidé například do soukromé sféry," uvedl Angyalossy.

U NSS jednal Blažek s místopředsedkyní NSS Barbarou Pořízkovou, která aktuálně soud vede. Dosavadní předseda Michal Mazanec loni oslavil 70. narozeniny, na konci roku proto musel funkci opustit.

Podle tiskové zprávy NSS mluvili Blažek a Pořízková o aktuálních justičních otázkách, především se věnovali novele pandemického zákona. Ministr také osobně poděkoval bývalému předsedovi Mazancovi za celoživotní práci pro správní justici. Na závěr návštěvy se setkal s Dienstbierem.

Blažek už dříve uvedl, že na pozici předsedy NSS jsou tři kandidáti, kromě Dienstbiera také Pořízková a Karel Šimka. Kompetenci jmenovat předsedu má prezident Miloš Zeman, musí vybírat z řad současných členů NSS. Pokud by volba padla na Pořízkovou, bylo by nutné vybrat zároveň nového místopředsedu či místopředsedkyni.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články