Bývalý litoměřický soudce Jelínek si odpyká 2,5 roku vězení
Praha 21. března (ČTK) - Bývalý litoměřický soudce Ladislav Jelínek si odpyká 2,5 roku ve vězení za to, že za úplatky sliboval ovlivnění některých soudních řízení. Zaplatit by měl také peněžitý trest 90.000 korun. Pokud by nezaplatil ve stanovené lhůtě, stráví ve vězení o osm měsíců déle. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Praze, který mu o rok snížil původní trest. Rozsudek je pravomocný. Proti rozhodnutí lze podat mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.
Obžaloba bývalého soudce vinila z toho, že přes prostředníka chtěl 380.000 korun od muže, kterého Jelínkův kolega Vlastimil Nedvěd soudil za uplácení litoměřické cizinecké policie. Peníze měly zařídit příznivější trest. Další z bodů obžaloby ho vinil z převzetí nejméně 30.000 korun. Za úplatek sliboval, že u Nedvěda dohodne předčasné vrácení řidičského průkazu.
Soud Jelínka poslal do vězení za podvod, zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Odvolací soud se shodl se závěry kladenského soudu, který vynesl nepravomocný trest. Trest mu zmírnil, jelikož měl být odsouzen podle mírnější sazby.
Podle předsedkyně odvolacího senátu Lucie Černé musel Jelínek dostat nepodmíněný trest. “Tohoto jednání se dopustil v době, kdy nebyl zbaven funkce, činnost mu byla pozastavena a nebylo vyloučeno, že se do funkce může vrátit,” zdůraznila Černá.
Soudkyně směrem k Jelínkovi, který k jednání nepřišel, také uvedla, že vyvolával pocit, že jdou soudci bez problémů uplácet. “Obraz justice směrem k veřejnosti byl pošramocen. To jednání rozhodně nelze bagatelizovat,” dodala Černá.
V kauze figurovali další čtyři obžalovaní. Dva dostali již dříve nepodmíněné tresty 1,5 roku vězení, dalším dvěma dnes soud potvrdil podmínky.
Jelínek byl už dříve pravomocně odsouzen k tříleté podmínce za korupci. Další bývalý soudce z Litoměřic Josef Knotek tehdy dostal trest 5,5 roku vězení a další tři lidé podmínky kvůli ovlivňování kauz za úplatek. Kvůli této kauze byli oba soudci v roce 2011 zproštěni funkce.
Justice v loňském roce za korupci a ovlivňování případů potrestala také bývalého pražského soudce Ondřeje Havlína. Nyní si odpykává pět a čtvrt roku vězení.
Další články
ČD nemusejí vracet miliardy za převod majetku na SŽDC, potvrdil vrchní soud
Praha 17. dubna (ČTK) - České dráhy (ČD) nemusejí vracet státu více než sedm miliard korun, které dostaly v roce 2008 za převod majetku na tehdejší Správu železniční dopravy cesty (SŽDC). Pražský vrchní soud zamítl odvolání společností RegioJet a Student Agency.
Evropská komise navrhla Googlu opatření ke sdílení dat z vyhledávačů
Brusel 16. dubna (ČTK) - Evropská komise (EK) zaslala americké internetové společnosti Google předběžná zjištění, v nichž nastínila navrhovaná opatření k dosažení souladu s nařízením Evropské unie o digitálních trzích (DMA). Podle těchto návrhů by měl Google za spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek umožnit vyhledávačům třetích stran přístup k údajům o vyhledávání, jako je pořadí, dotaz, kliknutí a zobrazení údajů.
Senát odložil další novelu o právu na platbu v hotovosti nebo být off-line
Praha 15. dubna (ČTK) - Senát se začne nejdříve v květnu zabývat další ústavní novelou, kterou chce část jeho členů zavést právo platit v hotovosti a být off-line. O odkladu rozhodl jednomyslně na žádost senátorky Daniely Kovářové (nezávislá), která stojí v čele dvou desítek předkladatelů novely ze všech senátorských frakcí.
ÚS vyhověl Knížákovi, justice musí znovu rozhodnout o jeho rehabilitaci
Brno 14. dubna (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti výtvarníka Milana Knížáka, justice se tak musí znovu zabývat návrhem na jeho soudní rehabilitaci. Jde konkrétně o vazbu kvůli údajnému pokusu o poškozování zájmů Československa v cizině.
Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot
Praha 13. dubna (ČTK) - Vláda schválila návrh zákona, který do budoucna umožní regulovat ceny pohonných hmot formou nařízení vlády. Po jednání kabinetu to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že chce, aby zákon začala projednávat Sněmovna už v úterý.



