Česko loni snížilo na polovinu manko v převodu směrnic EU do právního řádu

Praha 8. března (ČTK) - Česko loni snížilo na polovinu manko v převodu směrnic EU do právního řádu. Zatímco počátkem loňského roku to byly po volebním roce 2021 tři desítky unijních předpisů, k prosinci se jejich počet snížil na 14.

Česká tisková kancelář
Evropská unie Polsko dodržování unijní právo
Foto: Fotolia

Vyplývá to ze zprávy o přejímání legislativních závazků EU, kterou dnes projednal Senát v závěru první březnové schůze.

Celkově nebylo podle zprávy do konce loňského listopadu do českého práva plně převedeno 17 směrnic, z nichž 13 se objevilo v zákonech alespoň částečně. Ministr pro legislativu Michal ŠAlomoun (za Piráty) uvedl, že ke konci listopadu chybělo převést dokonce 36 směrnic. Připomněl, že ze přílišné otálení by Česku hrozily od Evropské komise pokuty, za dobu současné vlády zatím žádné uděleny nebyly.   

Mezi chybějícími byly měsíc před koncem roku například novela energetického zákona a zákony o požadavcích na přístupnost služeb a o preventivní restrukturalizaci. Na schválení Sněmovnou čeká zákon ochraně oznamovatelů protiprávního jednání před případnou odvetou zejména zaměstnavatelů. Dolní parlamentní komora naopak tento týden přijala se senátními úpravami chybějící novelu o posuzování shody vybraných výrobků při jejich dodávání do prodeje.

Horní komora také podpořila výhrady vlády ke splnitelnosti chystaných unijních směrnic o čištění městských odpadních vod nebo o ochraně podzemních vod před znečištěním a zhoršováním stavu. K další schůzi by se Senát mohl sejít za dva týdny.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články