EP schválil normu, která má zlepšit bezpečnost výrobků prodávaných na internetu

Brusel 30. března (zpravodaj ČTK) - Rychlejší stahování nebezpečných výrobků z internetového prodeje nebo větší odpovědnost dovozců, distributorů a prodejců za prodávané věci přináší nová evropská norma, kterou dnes schválili poslanci Evropského parlamentu.

Česká tisková kancelář
Elektronické obchodování, změna DPH
Foto: Fotolia

Nařízení má také zlepšit informovanost zákazníků, kteří si koupili problematický výrobek. Podle europoslanců se má zlepšit zvláště ochrana dětí. Pravidla vstoupí v platnost poté, co je formálně potvrdí Rada EU zastupující členské státy.

Evropský blok již společná pravidla pro ochranu spotřebitelů před nebezpečnými výrobky přijal začátkem tohoto století. Počítala však pouze s nákupem v klasických kamenných obchodech a nezohledňovala rozvoj obchodování na internetu. V roce 2021 přitom téměř tři čtvrtiny lidí nakupovaly nepotravinářské výrobky právě na síti, na což EU reagovala návrhem rozšířených pravidel.   

"Tímto zákonem jsme učinili zásadní krok proti těm, kteří v Evropě neprodávají bezpečné výrobky. Za každý prodaný výrobek musí někdo přebrat odpovědnost v EU," uvedla zpravodajka návrhu Dita Charanzová (za ANO) z europarlamentní frakce liberálů. Přibližně polovina výrobků označených za nebezpečné pocházela podle ní v uplynulých letech z Číny a jejich výrobce bylo komplikované přimět k odpovědnosti. Nová norma má zajistit, že se zvýší povinnosti firem dovážejících a prodávajících zboží na evropském trhu. Úřady budou moci on-line prodejcům nařídit, aby závadné zboží nejpozději do dvou dnů stáhli z prodeje.

Lidé, kteří si nebezpečný výrobek koupí, budou muset být přímo kontaktováni a prodejci jim budou muset nabídnout opravu, výměnu či vrácení zboží. V současnosti přibližně třetina zákazníků dále používá závadné zboží i po jeho stažení z prodeje, což mají nová pravidla změnit. Spotřebitelé jejich prostřednictvím rovněž dostanou právo podávat hromadné žaloby.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články