EU chce jednat s Británií i po summitu, dále požaduje ústupky

Lucemburk/Brusel/Londýn 13. října (zpravodaj ČTK) - Vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie sice v minulých dnech přineslo mírné pokroky, v klíčových sporných otázkách však zůstávají rozdílné postoje. Ministrům zahraničí členských zemí evropského bloku to dnes řekl hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier, podle něhož zůstávají státy jednotné i před rozhodující fází dalších "dnů a týdnů". Jeho britský protějšek David Frost naproti tomu zopakoval, že Londýn doufá ve vyřešení rozporů do unijního summitu začínajícího ve čtvrtek, přičemž čeká ústupky od druhé strany.

Česká tisková kancelář
Internet, počítač, právo
Foto: Fotolia

Británie opustila evropské společenství po 47 letech na konci ledna. Od té doby obě strany vedou zatím bezvýsledné rozhovory o budoucí podobě vzájemných vztahů, které ani přes rychle se krátící přechodné období trvající do konce roku nedospěly ke shodě v trojici klíčových sporných otázek. Brusel a Londýn se tak dál liší v názorech na pravidla hospodářské soutěže, dohled nad dodržováním případné smlouvy a práva na rybolov v britských vodách.

"Poslední kolo (jednání) přineslo dílčí pozitivní kroky, ale stále ještě jsme daleko od konečné dohody," řekl médiím po dnešním jednání ministrů s Barnierem a místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Dodal, že Česko stále podporuje jednotnou pozici EU a že je nepřijatelné stanovovat limity, dokdy má být dohody dosaženo. Také jeho irský kolega Simon Coveney podotkl, že státy EU učiní "v několika příštích týdnech" vše pro dosažení dohody. Unijní diplomaté se přitom většinou shodují, že během dvou dnů zbývajících do summitu není možné dohodu připravit.

Britský premiér Boris Johnson přitom minulý týden prohlásil, že jasno o osudu případné smlouvy musí být právě do nadcházejícího schůzky lídrů EU.

"EU bude nadále pracovat na férové dohodě v následujících dnech a týdnech," uvedl na twitteru po schůzce s ministry Barnier. Už minulý týden prohlásil, že jednání před summitem neskončí. Zástupci unijních států dávají najevo, že jsou ochotni v zájmu dohody protáhnout jednání do konce měsíce či do začátku listopadu. Na dnešní schůzi přitom ministři zdůraznili, že EU nehodlá ustupovat britským požadavkům a naopak vyzývá Londýn ke vstřícným krokům ve zmíněných sporných tématech.

Británie podle diplomatů v současnosti považuje za zásadní otázku zlepšení podmínek pro své rybáře, k čemuž je nutné omezit množství ryb, které smějí vylovit rybáři z unijních zemí. Barnier se v minulých dnech neúspěšně pokoušel přesvědčit zástupce přímořských států, aby zvážily ústupky a situace tak zůstává nadále zablokovaná.

"Doufám, že můžeme postoje sblížit, ale bude to bezpodmínečně vyžadovat ze strany EU stejnou dobrou vůli, pragmatismus a flexibilitu, jaké ukázalo Spojené království a premiér," řekl dnes Raab poslancům britského parlamentu.

Pokud by se nepodařilo dohodu uzavřít v nejbližších týdnech, aby ji do konce roku mohly schválit parlamenty na obou stranách, zatížila by od ledna vzájemný obchod cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Ekonomové se shodují, že i vzhledem ke koronavirovým omezením by měla taková situace negativní dopad na EU i Británii, ostrovní země by jej však pocítila výrazně hůře.

Obě strany nyní tvrdí, že jsou na to připraveny a raději se rozejdou bez dohody, než by uzavřely smlouvu špatnou.

"Dohoda je v zájmu všech... Musíme být ale připraveni na variantu, že by se ji nepodařilo dosáhnout," prohlásila dnes v projevu k Evropskému výboru regionů německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země EU v současnosti předsedá. Podotkla rovněž, že sedmadvacítka bude dále jednotně hájit zájmy člena EU Irska, které zajišťuje již dříve podepsaná dohoda o britském vystoupení z unie. Britská Dolní sněmovna přitom již schválila návrh zákona připravený Johnsonovou vládou, který části této dohody týkající se hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem porušuje.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články