Hladík předloží vládě novelu zavádějící zálohy na PET lahve a konzervy v létě
Praha 23. června (ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící zálohy na PET lahve a konzervy v létě. Předpokládá, že ji koalice podpoří, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.
Podle bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by se nový systém naboural do efektivního systému třídění odpadů do barevných kontejnerů.
Novela má zavést v Česku čtyřkorunovou zálohu na PET obaly a konzervy a zřídit 11.000 míst pro jejich sběr, vedle obchodů by se do něj měly zapojit i čerpací stanice. Podle ministerstva životního prostředí by zálohování obalů mělo přenést větší finanční zodpovědnost na spotřebitele a zefektivnit systém třídění. Odpůrci zálohování však upozorňují na nutnost dopravy obalů do obchodů a s tím spojené změny plánování nákupů, nároky na prostor sběrných míst a zachování tvaru nápojových obalů.
Podle Hladíka je nutné novelu schválit, neboť zavádí principy cirkulární ekonomiky. Očekává, že pro ni podporu v koalici má, kabinetu ji předloží v létě. Aktuálně ji má na stole Legislativní rada vlády.
“Tenhle zákon je pro Českou republiku, pro její obyvatele. Fakt nechci, aby se povalovaly PETky a plechovky. Pokud neprojde tento zákon, tak pojedu kampaň do každé obce a budu ukazovat, jaký mají dneska efektivní systém. Kde PET lahve a plechovky končí,” řekl Hladík.
Podle Brabce by se zavedením zálohování možná zvedlo procento recyklace PET lahví, mohlo by to ale vést k tomu, že by se více pohazovaly volně ostatní plastové odpady. Lidé jsou podle něj nyní zvyklí nosit všechny plasty do žlutých kontejnerů a když budou některé z nich muset nosit do odběrných míst, zbytek třeba vyhodí do směsného odpadu.
Z experimentu ministerstva životního prostředí a společnosti Adastra Lab, který sledoval 100 nápojových plastových lahví vytříděných do žlutých kontejnerů, vyplývá, že se do recyklačního zařízení v Česku dostane čtvrtina PET lahví po třech měsících od vhození do kontejneru na plasty. Odhaduje se, že ze všech PET lahví uvedených na trh v ČR se jich dostane k recyklaci přes polovinu. Některé vytříděné lahve podle nich skončily například v přírodě nebo na parkovišti.
Ze zjištěných dat vyplynulo, že 39,6 procenta PET lahví po třech měsících končí v třídírně odpadů nebo sběrném dvoře. Do recyklačního centra se dostane 19,3 procenta z vytříděných lahví, 11,8 procenta putuje na skládku a zbylých 4,3 procenta na jiná místa, například louku, parkoviště u soukromého domu či okolí benzinové čerpací stanice. Téměř každá desátá PET lahev skončí v zahraničí, v případě experimentu nejčastěji k recyklaci na Slovensku či ve Francii. Brabec daný průzkum označil za nereprezentativní.
Další články
Boxy zůstanou v novele mezi drobnými stavbami, černé stavby bude možné povolit
Praha 25. června (ČTK) - V pozměňovacím návrhu novely stavebního zákona zůstanou výdejní boxy mezi drobnými stavbami a některé černé stavby budou moci získat následně povolení.
Senátoři požádali ÚS, aby zrušil daňové zvýhodnění čtyř největších měst v ČR
Brno/Praha/Ostrava/Plzeň 24. června (ČTK) - Skupina senátorů požádala Ústavní soud (ÚS), aby zrušil část zákona o rozpočtovém určení daní. Konkrétně jde o ustanovení, která zvýhodňují Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň při rozdělování daňových příjmů. Zákon podle senátorů vytváří uzavřenou skupinu čtyř měst, privilegovanou na úkor ostatních samospráv.
Pavel podal kvůli summitu NATO kompetenční žalobu, Babiš rozhodnutí respektuje
Praha 23. června (ČTK) - Prezident Petr Pavel podal kvůli svému nezařazení do delegace na summit Severoatlantické aliance (NATO) předem avizovanou kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.
Zákaz mobilů ve škole by měl platit i o přestávkách a v družině, plyne z návrhu
Praha 22. června (ČTK) - Děti v mateřských a základních školách by mohly mít zakázáno používat mobilní telefon či jiné elektronické zařízení během výuky, o přestávkách nebo ve školní družině. Vyplývá to z návrhu novely školského zákona, který předložili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Internetová seznamka nesmí vydávat virtuální profily za běžné uživatele
Brno 22. června (ČTK) - Internetová seznamka nesmí vydávat účty spravované placenými moderátory za běžné uživatelské profily, potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Nestačí ani obecné upozornění v obchodních podmínkách, že některé účty jsou uměle vytvořené, pokud návštěvník webu nepozná, zda komunikuje se skutečným uživatelem, anebo s placeným moderátorem.



