Kongres Právní prostor 2024 je v plném proudu

12. ročník kongresu Právní prostor se dnes rozběhl v Seči u Chrudimi. Účastníky čeká dvoudenní nabitý program, který odstartoval blok věnovaný pracovnímu právu.

V prvním příspěvku kongresu se advokátka Mgr. Marie Janšová zabývala otázkou, zda dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr přežijí rok 2024. Řeč byla o odvodech pojistného z dohod, v konsolidačním balíčku se ovšem na mnohé zapomnělo. S nadsázkou padla i otázka „konsolidační balíček anebo do rakve dohod poslední hřebíček?“ Všichni se ale shodli, že dohody letošní rok přežijí a mají v systému pracovního práva své místo. Co ale za současné právní úpravy poradit? Pečlivě zvažte, kdy dohodu využít a věnujte pozornost jejímu nastavení, upravte způsob rozvrhu práce, písemně informujte, nezapomeňte na specifika práce na dálku, vhodně nastavte způsob odměňování, zamyslete se nad trváním dohody a nepodceňujte rizika nelegální práce. Pracujme s dohodami, dokud to lze.

JUDr. Antonín Havlík se věnoval zkušenostem s prací na dálku v proměnách času. V průběhu času se vedly velké debaty o náhradách za výkon homeoffice a o dalších problematických místech právní úpravy. Mgr. Miroslav Hromada, soudce Nejvyššího soudu přispěl s aktuální pracovněprávní judikaturou NS včetně některých poměrně úsměvných kauz a JUDr. Tereza Erényi, LL.M. seznámila účastníky s novými sankcemi za přestupky dle zákona o zaměstnanosti a ručení za závazky subdodavatelů nejen ve stavebnictví. 

Po pracovním právu čeká účastníky v dalším programu nové stavební právo, vztah práva a umělé inteligence a osobnostmi nabitý justiční blok. Na právním prostoru Vám po skončení kongresu přineseme reportáž se zajímavostmi z jednotlivých příspěvků.


Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články