zákoník práce

Zákoník chrání zaměstnance, i když má smlouvu podle cizího práva, potvrdil ÚS

Zákoník chrání zaměstnance, i když má smlouvu podle cizího práva, potvrdil ÚS

Brno 5. června (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) potvrdil verdikt, podle kterého český zákoník práce chrání zahraniční pracovníky v Česku i za situace, kdy je smlouva se zaměstnavatelem po vzájemné dohodě uzavřená podle práva jiného státu. Rozsudek nedávno vynesl velký senát Nejvyššího soudu (NS).

ČTK
Sledování zaměstnanců na pracovišti – případ Amazon před německými soudy
Výrobní hala, továrna, zaměstnání

Sledování zaměstnanců na pracovišti – případ Amazon před německými soudy

Monitoring zaměstnanců, jak se ve zkratce říká rozličným metodám od jednoduchého hodnocení činnosti pracovníka automatizovanými prostředky až po sledování, které právní předpisy zakazují, vzbuzuje u zaměstnavatelů již dlouho rozpaky ­‑ kde najít tu správnou hranici oprávněných zájmů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem?

Kolektiv autorů
MPSV představilo přepracovaný návrh zákona o zaměstnanosti
Práce, zaměstnání.

MPSV představilo přepracovaný návrh zákona o zaměstnanosti

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) předložilo v listopadu loňského roku návrh novely zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Navrhovaná novela by měla zejména zpřísnit stávající definici nelegální práce i podmínky agenturního zaměstnávání. Nedávno MPSV předložilo přepracovaný návrh novely, který oproti návrhu původnímu, v části upravující agenturní zaměstnávání, přináší několik podstatných změn.

Kolektiv autorů
Náhrada nákladů za home office bude zřejmě na dohodě firmy a zaměstnance
Zaměstnanec, práce, dokumenty

Náhrada nákladů za home office bude zřejmě na dohodě firmy a zaměstnance

Praha 19. dubna (ČTK) - Zaměstnavatelé a zaměstnanci se budou moci zřejmě vzájemně dohodnout na částečné náhradě nákladů, které zaměstnancům vznikají při práci z domova. Novinářům to řekl v souvislosti s přijetím vládní novely zákoníku práce viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza. Norma míří k projednání do Poslanecké sněmovny.

ČTK
Pracovní podmínky zaměstnanců pečujících o děti ve světle novely zákoníku práce 2023
Rodina, vztah dětí a rodičů

Pracovní podmínky zaměstnanců pečujících o děti ve světle novely zákoníku práce 2023

Na konci ledna 2023 MPSV zveřejnilo revidované znění novely zákoníku práce po vypořádání připomínek. Novela zákoníku práce by měla v letošním roce přinést řadu změn, které se projeví mimo jiné v oblasti pracovních podmínek zaměstnanců pečujících o děti.