MPO ve třech výzvách COVID nájemné přijalo asi 94.000 žádostí

Praha 17. března (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve třech výzvách programu COVID nájemné zatím přijalo zhruba 94.000 žádostí v objemu 8,7 miliardy korun.

Česká tisková kancelář
COVID nájemné

V první výzvě schválilo 98 procent přijatých žádostí za 2,6 miliardy korun. Všechny dotace vyplatilo k 31. prosinci. Úředníci stále zpracovávají žádosti z druhé výzvy, dosud jich schválili 97 procent za 3,3 miliardy korun. Vyplývá to z dat MPO, které má ČTK k dispozici. Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií a vládními restrikcemi mohou do 8. dubna žádat o příspěvek na nájem za čtvrtý kvartál ve třetí výzvě programu.

V první výzvě programu stát přispíval 50 procent na komerční nájem za loňský duben, květen a červen. Podmínkou bylo, aby majitel prostoru nájem snížil o 30 procent, zbytek musel uhradit nájemce. Po doložení úhrady půlky nájmu mohli podnikatelé čerpat podporu. Příjem žádostí trval od 26. června do 30. září. MPO přijalo 18.695 žádostí za 2,6 miliardy korun. Zamítlo 292 žádostí za zhruba 26 milionů korun.

Druhá výzva se vztahovala ke třetímu čtvrtletí loňského roku. Odpadla podmínka slevy nájmu od pronajímatele. MPO žádosti přijímalo od 21. října do 4. února. Podnikatelé podali 42.145 žádostí za 3,4 miliardy korun. Úředníci jich k úterku schválili 97 procent, zamítli 325 žádostí za 22,5 milionu korun. K dopracování je vráceno 724 žádostí za 28,4 milionu korun, další resort hodnotí.

V rámci třetí výzvy programu COVID nájemné stát podnikatelům přispívá 50 procenty na nájem za říjen, listopad a prosinec. Žádat o dotaci mohou všechny provozy, které v souvislosti s protiepidemickými opatřeními zaznamenaly ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční propad tržeb alespoň 50 procent. Překážkou v podání žádosti už na rozdíl od předchozích výzev není tzv. spřízněnost osob, osoby blízké, osoby ovládající a ovládané, jednání ve shodě, podstatný vliv ani konsolidační celek. Nájemce a pronajímatel ale nesmí být totožná osoba.

Příjem žádostí do třetí výzvy začal 5. února. MPO k úterku přijalo 32.997 žádostí za zhruba 2,7 miliardy korun, schválilo jich dosud asi polovinu za 1,2 miliardy korun. Zamítnuta nebyla žádná žádost, k dopracování jich je vráceno 435 v objemu 37,7 milionu korun. Úředníci dalších asi 16.900 žádostí za 1,5 miliardy hodnotí. Podnikatelé mají rozpracovaných zhruba 8400 žádostí za 751,6 milionu korun.

MPO už dále s fungováním programu COVID nájemné nepočítá. Výdaje za nájem má uspokojit nový program COVID Nepokryté náklady. Profesní organizace ale vládu žádají, aby s podporou nájemného pokračovala. Program považují za jeden z nejefektivnějších. Na pomoc v nových kompenzačních programech, které mají nahradit většinu dosavadních, mnoho podnikatelů kvůli přísným kritériím nedosáhne. Bez COVID nájemného to bude podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy pro spoustu obchodníků znamenat "rozsudek smrti".

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu