Nejvyšší soud potvrdil podmínku za zneužití pravomoci kvůli větrným elektrárnám
Brno 26. srpna (ČTK) - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání podmínečně potrestaného Pavla Grisníka, jenž se v době, kdy působil jako vedoucí stavebního úřadu v Aši na Chebsku, dopustil zneužití pravomoci. Později řadu let pracoval jako vedoucí plzeňského magistrátního odboru investic.
Kvůli rozsudku musel změnit pracovní pozici. Nejvyšší soud rozhodoval bez veřejného jednání, výsledek ČTK řekla jeho mluvčí Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
Soudní proces se vlekl od roku 2016, týkal se výstavby větrných elektráren na Chebsku. Nakonec Okresní soud v Chebu dospěl k závěru o Grisníkově vině. Podle verdiktu úředník chyboval, když povolil zkušební provoz. Vinu popíral.
“V odsuzujícím rozhodnutí zazněly jako přitěžující argumenty, že jsem se příliš snažil vyjít vstříc účastníkům řízení. Je prokázáno, že jsem se nijak neobohatil. Podle mého názoru šlo o jiný náhled na výklad ustanovení stavebního zákona ohledně povolování zkušebního provozu,” řekl Grisník loni Mladé frontě Dnes.
Chebský soud vyměřil Grisníkovi 16 měsíců vězení s dvouletou zkušební dobou. Krajský soud v Plzni s ohledem na délku řízení zmírnil trest na rok vězení s podmínečným odkladem na stejně dlouhou dobu.
Nejvyšší soud zveřejní odůvodnění svého rozhodnutí za několik týdnů. Grisník se teoreticky může ještě obrátit na Ústavní soud, musel by však argumentovat porušením svých základních práv.
Další články
Právnička Kostolanská se složením slibu ujala funkce veřejné ochránkyně práv
Dosavadní právnička kanceláře ombudsmana Eva Kostolanská se složením slibu do rukou předsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD) ujala funkce veřejné ochránkyně práv. Nahradila v ní Stanislava Křečka.
Senát zpřísnil podmínky pro vládní zvyšování výdajů nad schválený rámec
Praha 17. června (ČTK) - Podmínky pro možnost vlády zvyšovat výdaje státu nad schválený rozpočtový rámec by měly být podle Senátu přísnější. Horní parlamentní komora kvůli tomu dnes upravila spornou novelu o veřejných rozpočtech, kterou tak bude muset znovu projednat Sněmovna.
Brno neuspělo s ústavní stížností kvůli zrušené části územního plánu
Brno 17. června (ČTK) - Brno neuspělo s ústavní stížností proti verdiktu Nejvyššího správního soudu (NSS), který zrušil část územního plánu města. Upravovala využití území za Lužánkami. Město se nevypořádalo s podrobnými námitkami muže ze sousedství. Územní plán před soudním zásahem umožňoval smíšenou obytnou zástavbu s maximální přípustnou výškou 22 metrů.
Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států
Štrasburk 15. června (zvláštní zpravodaj ČTK) - Právo cestujících v EU na finanční kompenzaci při více než tříhodinovém zpoždění letů zřejmě zůstane zachováno. Zástupci Evropského parlamentu (EP) a členských států dnes dospěli k předběžné dohodě stran ochrany práv cestujících v letecké dopravě. Jde o první aktualizaci těchto pravidel od roku 2004, uvedl EP v dnešní tiskové zprávě.
Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích
Brno 12. června (ČTK) - Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu (ÚS), aby zrušil vyhlášku o záplavových územích. Tvrdí, že ministerstvo životního prostředí při vydání vyhlášky překročilo zákonné zmocnění a že pravidla nepřípustně zasahují do vlastnických práv i do práva podnikat.



