Novela zvyšující advokátní tarif zamířila do připomínkového řízení

Praha 25. dubna (ČTK) - Ministerstvo spravedlnosti odeslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu advokátního tarifu. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Odměny advokátů by se podle návrhu měly zvýšit od letošního července.

Česká tisková kancelář
Smlouva
Foto: Fotolia

Jejich adekvátní nastavení by podle ministerstva mělo přispět k zajištění potřebné sítě advokátů i v oblastech, v nichž žije více sociálně znevýhodněných obyvatel.

Návrh na změnu advokátního tarifu upravuje především odměny a náhrady advokáta za poskytování právních služeb, poskytování bezplatné právní pomoci, správu majetku a jinou činnost regulovanou zákonem o advokacii. "Právní úprava odměny advokáta byla naposledy valorizována v roce 2006," zdůvodnil potřebnost novely ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).   

Cílem návrhu je úprava odměn advokátů, aby jejich výše byla přizpůsobena vývoji inflace, růstu minimální mzdy, průměrné mzdy v podnikatelské sféře, výdajům na odměnu soudců a státních zástupců. "Je také zapotřebí vzít v úvahu odbornou náročnost vykonávaných činností a míru odpovědnosti advokáta, vůči které je odměna advokáta vždy v přímé úměře," uvedl Blažek.

Ministerstvo spravedlnosti už od počátku roku zvýšilo odměny notářům, u některých úkonů až dvojnásobně. Reagovalo tak na současnou inflaci. Už předtím avizovalo, že v brzké době plánuje zvýšit i odměny pro advokáty a exekutory. Více peněz od ledna dostávají také soudní znalci, tlumočníci a překladatelé.
Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články