NSS definitivně potvrdil pokutu 150.000 Kč od ÚOHS pro Prahu 8

Brno 14. května (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 150.000 korun, kterou v roce 2020 vyměřil městské části Praha 8 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za rozdělení veřejné zakázky do sedmi menších.

Česká tisková kancelář
Ústavní soud, daňový balíček
Foto: Fotolia

Pražská část tím porušila zákon o zadávání veřejných zakázek. Vyplývá to z rozhodnutí NSS zveřejněného na jeho úřední desce.

Městská část v roce 2019 postupně zadala sedm podlimitních veřejných zakázek bez vypsání zadávacího řízení. Zakázky nesly i stejné pojmenování: Pravidelná údržba svěřených ploch, dětských hřišť a sportovišť na území Městské části Praha 8. Lišily se tak pouze vymezením jednotlivých oblastí písmeny A až G. Souhrnná cena všech zakázek byla 14 milionů korun.

"Jelikož spolu předmětná plnění úzce souvisí a jedná se o jednu veřejnou zakázku, měla být předpokládaná hodnota všech poptávaných plnění sečtena a obviněný měl tyto služby zadat v některém ze zadávacích řízení, která odpovídají nadlimitnímu režimu," uvedl tehdy úřad v rozhodnutí.

Radnici Prahy 8 uložil ÚOHS spolu s pokutou 150.000 korun povinnost uhradit náklady řízení ve výši tisíc korun. V rozhodnutí úřad upozornil, že jde o závažný přestupek, protože vylučuje hospodářskou soutěž. Jako polehčující okolnost ale úřad posoudil to, že radnice ke každé ze sedmi zakázek uskutečnila poptávkové řízení. Při stanovení pokuty, jejíž horní hranice je až 20 milionů korun, úřad zohlednil také rozpočet městské části.

Praha 8 se rozhodnutí bránila podáním rozkladu k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi, jenž ale rozklad zamítl a rozhodnutí první instance potvrdil. Poté musela městská část pokutu zaplatit. Bránila se však podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně, který ji ale zamítl a rozhodnutí ÚOHS potvrdil. Praha 8 rozsudek napadla kasační stížností u NSS, který ji nyní zamítl a rozhodnutí nižší instance i ÚOHS definitivně potvrdil. Městská část nemá k dispozici žádný další opravný prostředek.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články