Omezení platforem pro sdílení videonahrávek typu YouTube Sněmovna zřejmě schválí

Praha 20. května (ČTK) - Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti na platformách pro sdílení videonahrávek typu YouTube Sněmovna zřejmě schválí.

Česká tisková kancelář
Youtube
Foto: Pixabay

Vládní novelu, která přejímá evropskou směrnici, podpořil volební výbor, jenž má na starosti média. Předlohu doporučil upravit zejména tak, aby zajistila lepší přístup lidem se sluchovým nebo se zrakovým postižením k audiovizuálním pořadům.

Evropská komise ve čtvrtek zažalovala Česko a další čtyři členské státy za to, že nová unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání dosud nevynucují. Požádala Soudní dvůr EU o vyměření pokuty. V Česku se začlenění směrnice do právního řádu zpozdilo, v minulém volebním období dolní komora novelu ani nezačala projednávat. Nynější předlohu by poslanci případně mohli schvalovat na příští řádné schůzi, která začne koncem května.

Lidem s postižením sluchu nebo zraku má pomoci k lepšímu přístupu k pořadům posílená kontrolní pravomoc Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nad dodržováním plánů, které budou provozovatelé vysílání zpracovávat spolu s s organizacemi zastupujícími sluchově a zrakově handicapované. Například celoplošné televize budou muset do konce září 2025 opatřit otevřenými nebo skrytými titulky pro neslyšící aspoň 30 procent pořadů, proti současnosti dvojnásobek. Podíl se bude počítat z vysílacího času, nikoli z počtu pořadů. Podle autorky úpravy, pirátské poslankyně Kláry Kocmanové totiž někteří provozovatelé plnili nynější kvótu tím, že od půlnoci do rána vysílali v repríze stále stejné pořady.

Na platformy pro sdílení videonahrávek se téměř žádná právní regulace dosud nevztahuje. Předloha služby těchto platforem vymezuje, určuje, kdo je jejich poskytovatelem, a stanovuje, co je videonahrávka vytvořená uživatelem. Poskytovatel služby platformy pro sdílení videonahrávek bude muset oznámit její provozování vysílací radě a má nést redakční odpovědnost za obsah pořadů a videonahrávek, které sám nabízí veřejnosti.

Záměrem vládní novely je zejména zavést pravidla, která by příjemce sdílených videonahrávek chránila před nenávistnými a násilnými projevy a před podněcováním k terorismu, děti pak před obsahem, který by mohl narušit jejich vývoj. Má také posílit stávající ochranu spotřebitelů před nepřípustným obsahem obchodních sdělení. Platformy budou umožňovat uživatelům označování či nahlašování obsahu, který by mohl být závadný. Návrh navíc zakazuje vysílání reklamních a teleshoppingových šotů v pořadech pro děti.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články