Peroutkova vnučka se dovolala ve sporu ohledně Zemanových výroků

Praha 31. srpna (ČTK) - Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala avizované dovolání ve při ohledně výroků prezidenta Miloše Zemana. Upozornila na to Česká televize. Ve sporu se již dříve dovolalo také ministerstvo financí, které se má podle pravomocného verdiktu Kaslové omluvit za nepravdivý Zemanův výrok o tom, že její děd byl autorem článku "Hitler je gentleman".

ČTK Česká tisková kancelář

Advokát Kaslové František Vyskočil sdělil ČTK již v polovině srpna, že jeho klientka určitě podá dovolání do zamítavého výroku rozsudku. Žena totiž žádá širší omluvu i za další prezidentova slova - mimo jiné za výrok o "fascinaci intelektuálů zrůdným učením". Pražský městský soud k tomu konstatoval, že veřejné osoby včetně Peroutky musí snést širší kritiku.

Ministerstvo financí poslalo k Nejvyššímu soudu vedle dovolání i žádost o odklad vykonatelnosti rozsudku. Do rozhodnutí o této žádosti se Kaslové omlouvat nechce, a to kvůli tomu, že omluva je nevratná. Úřad dlouhodobě zastává názor, že veřejný projev prezidenta republiky nelze považovat za nesprávný úřední postup podle zákona o náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci. Kaslová hodlá omluvu vymáhat exekučně.

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. Tvrdil, že novinář zveřejnil článek "Hitler je gentleman" v časopisu Přítomnost. Později na tiskové konferenci řekl, že text viděl na vlastní oči. Hradu se však článek v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři