Podle advokáta Soudního dvora EU porušuje polská reforma soudů unijní právo

Lucemburk 15. prosince (ČTK) - Polský zákon z roku 2019, kterým se mění pravidla o organizaci obecných soudů a o nejvyšším soudu, porušuje unijní právo, míní generální advokát Soudního dvora Evropské unie Anthony Michael Collins.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Jeho názor dnes soud zveřejnil v tiskové zprávě. Unijní soud se ve svých rozhodnutích obvykle, i když ne ve všech případech, názorem generálního advokáta řídí, podotkla agentura Reuters.

"Porušení unijního práva spočívá v odnětí možnosti vnitrostátním soudům zajistit, aby bylo unijní právo ve všech případech uplatňováno nezávislým a nestranným soudem," upozornil Collins. Unijní legislativa byla podle jeho názoru porušena také tím, že otázky mající přímý dopad na postavení a práci soudců byly svěřeny disciplinární komoře nejvyššího soudu. Ta totiž totiž nepředstavuje nezávislý a nestranný soudní orgán, uvedl generální advokát.

Polsko v prosinci 2019 přijalo zákon měnící vnitrostátní pravidla organizace obecných soudů a polského nejvyššího soudu. Evropská komise reagovala žalobou, podle jejího názoru totiž novela omezuje či dokonce vylučuje možnosti polských soudů zajistit, aby jednotlivci domáhající se svých práv plynoucích z unijních pravidel měli přístup k nezávislému a nestrannému soudu. Podle generálního advokáta Collinse novela brání polským soudům řešit otázku, zda byl konkrétní soudce jmenován zákonně či zda může soudní funkci vykonávat. Polské soudy tak nemohou zkoumat otázky týkající se nezávislosti složení soudů.

Collins se zabýval také případem soudce Igora Tuleyi, známého kritika justičních reforem prosazovaných vládnoucími národními konzervativci. Toho předloni disciplinární komora suspendovala. Nicméně podle advokáta povolení k potrestání soudce "může vydat jedině nezávislý a nestranný soud zřízený dříve zákonem". Disciplinární komoru ale mezitím nahradila komora profesní odpovědnosti působící při nejvyšším soudu. Ta koncem listopadu Tuleyovo suspendování zrušila. Podle polské opozice však ani tento nový orgán neznamená návrat vlády práva do polské justice.

V říjnu 2021 Soudní dvůr EU Polsko potrestal pokutou ve výši milionu eur (24,3 milionu korun) denně za to, že se nepodřídilo jeho nařízení zrušit disciplinární komoru, která byla podle Bruselu zpolitizovaná.

Polsko je s EU dlouhodobě ve sporu kvůli reformě justice, jejíž části podle Evropské komise ohrožují nezávislost soudnictví v zemi. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) tvrdí, že soudní reformy jsou nutné, aby se systém zbavil zbytků komunismu.

Generální advokát Collins podle tiskové zprávy soudu také upozornil na porušení práva soudců na respektování soukromého života a na ochranu osobních údajů. "Pokud jde o povinnost soudců oznámit své členství v politické straně či sdružení nebo funkci v neziskové nadaci a tyto údaje zveřejnit, má generální advokát za to, že takový požadavek může vést ke zpracování citlivých údajů ve smyslu GDPR," uvedl Collins.

Názor generálního advokáta byl zveřejněn v době, kdy se vládnoucí strana Právo a spravedlnost snaží prosadit další změny ohledně disciplinárních řízení se soudci ve snaze splnit klíčová kritéria, která jí Evropská komise stanovila jako podmínku pro odblokování miliard eur pro Polsko z unijního fondu obnovy.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články