Policisté by mohli mít přehled o opakovaném porušování nařízení

Praha 5. února (ČTK) - Policisté by mohli mít v budoucnu přehled o tom, kdo opakovaně porušuje vládní nařízení proti šíření koronaviru. Novelu ministerstva vnitra, která rozšiřuje registr přestupků o přestupky spáchané podle krizového zákona, v pondělí projedná vláda.

Česká tisková kancelář
Sankce za porušení karantény
Foto: Fotolia

 V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí vnitra Klára Dlubalová. Podle novely by také mohl být v případě opakovaného porušování vládních opatření firmám a podnikatelům nově uložen i zákaz činnosti na jeden rok.

Úpravy a vyšší postihy se podle Dlubalové týkají jen porušování krizových opatření nařízených vládou, tedy například zákazu provozování služeb nebo pohybu. Nošení roušek do těchto krizových opatření podle mluvčí nespadá.

"Určitá část provozovatelů restaurací, hotelů nebo lanovek opakovaně a cíleně porušuje vládní nařízení. Komplikuje tím práci policii i přeplněným nemocnicím. Stát musí dostat efektivní nástroj, jak tomu zabránit," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Správní orgán a policisté tak budou moci zohlednit, jestli je přestupek krizového opatření páchán opakovaně, a tomu přizpůsobit výši i druh sankce, doplnil Hamáček.

Kromě evidence přestupků proti krizovým opatřením by měla novela zavést i povinnost informovat o výsledku správního řízení bez zbytečného odkladu ohlašovatele přestupku, tedy nejčastěji policii nebo obecní policii.

Přestupek je podle materiálu, který má ČTK k dispozici, spáchán opakovaně v případě, kdy od předchozího pravomocného rozhodnutí u stejného přestupku do spáchání dalšího neuplynulo 12 měsíců. Fyzickým osobám by nově mohla být za opakované porušení nařízení uložena pokuta až 30.000 korun, firmám a podnikatelům až čtyři miliony korun.

"Vzhledem k nezbytnosti zefektivnit kontrolu vymáhaných opatření navrhuje ministerstvo vnitra projednání ve zkráceném jednání v rámci stavu legislativní nouze s účinností 15. den po vyhlášení," uvedla Dlubalová. Aby se navržené zpřísnění týkalo i podnikatelů a firem, je podle ní nutné přijetí i předchozí novely, která do krizového zákona zavádí přestupek nedodržení krizových opatření i u těchto provozovatelů, dodala.

Novelu, která má mimo jiné zavést až třímilionové sankce pro firmy za porušení vládních protikoronavirových opatření, vrátil Sněmovně k dalšímu projednání Senát. Podle senátorů je horní hranice pokuty neúměrně přísná a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady opatření.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články