Při sněmovních volbách budou moci opět hlasovat i lidé v karanténě

Praha 27. května (ČTK) - Při říjnových sněmovních volbách zřejmě budou moci lidé v karanténě kvůli koronaviru hlasovat tak jako při loňských krajských a senátních volbách.

Česká tisková kancelář
Volby, karanténa
Foto: Fotolia

Potřeba je k tomu přijmout příslušnou právní úpravu. Shodli se na tom dnes zástupci sněmovních stran s ministrem vnitra Janem Hamáčkem. ČTK to oznámila mluvčí ministerstva Klára Dlubalová.

Ministerský návrh zákona pro hlasování v karanténě či izolaci ve sněmovních volbách vychází podle mluvčí do značné míry z úpravy, která byla přijata pro loňské regionální volby. "Voliči v karanténě budou moci i letos hlasovat u volebního stanoviště (tzv. drive-in), v uzavřeném pobytovém zařízení sociálních služeb nebo do zvláštní přenosné volební schránky," uvedla Dlubalová.

Zákon je podle Hamáčka potřebný kvůli tomu, že i když je pandemie koronaviru nyní na ústupu, může se stát, že na podzim bude významná skupina obyvatel v karanténě. I ti musí mít možnost volit. Základním principem zůstává, že volič s nařízenou karanténou nebo izolací nepřichází do kontaktu s běžnou okrskovou volební komisí. Do omezeného kontaktu přijde pouze s komisí speciální, která je vybavena ochrannými pomůckami. Rovněž hlasovací lístky odevzdané těmito voliči sčítá speciální komise na krajském úřadu.

Kombinace tří způsobů hlasování pak zaručuje, že ve volbách budou moci hlasovat i ti voliči, kterým bude karanténa nebo izolace nařízena ještě ve čtvrtek 7. října, tedy den před zahájením rozhodování o budoucím složení Sněmovny v Česku.

Loni bylo pro hlasování z auta připraveno 78 hlasovacích míst, dvě z nich v Praze kvůli senátním volbám, zbylé po jednom v každém okrese. I když byla stanoviště připravena odbavit všech 16.000 lidí, kteří byli v karanténě, všichni této nabídky nevyužili. V každém z krajů přijelo hlasovat v průměru 250 lidí. Voliči raději využili možnost hlasovat do přenosné volební schránky, kterou jim přivezli volební komisaři.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články