Senát čeká spor o zvýšení limitu pro zakázky malého rozsahu

Praha 4. května (ČTK) - Senát čeká příští týden řešení sporu o zvýšení limitu pro zakázky malého rozsahu. Senátní výbor pro veřejnou správu jej na rozdíl od ústavně-právního výboru doporučil zvýšit o polovinu nynější maximální hranice. Ta v případě zakázek na stavební práce činí šest milionů korun a u zakázek na dodávky a služby dva miliony korun.

Česká tisková kancelář
Peníze, legislativa, zákony
Foto: Fotolia

Zastánci zvýšení jej zdůvodňují inflací spolu s tím, že se limit devět let nezměnil. Podle odpůrců z řad senátorů navýšení rozšiřuje prostor pro korupci a machinace s cenou zakázek. Ústavně-právní výbor i proto ve středu doporučil novelu o zadávání veřejných zakázek schválit beze změn. Výbor pro veřejnou správu se naopak shodl na tom, že hranice pro zakázky na stavební práce by se měla zvýšit na devět milionů korun a pro zakázky na dodávky a služby na tři miliony korun.

Vládou navržená novela počítá s tím, že k veřejným zakázkám nebudou mít přístup firmy odsouzené za pojistný podvod. Zpřísnit má navíc přístup k zakázkám pro firmy odsouzené za korupci. Podle České asociace pojišťoven se pojistným podvodem rozumí jednání, kterého se dopouštějí fyzické nebo právnické osoby za účelem získání prospěchu či obohacení se na úkor pojišťovny. Jednotlivcům za něj může hrozit až deset let. Vláda ve zdůvodnění uvedla, že skutková podstata tohoto činu je srovnatelná s úvěrovým či dotačním podvodem a že je ve veřejném zájmu zabránit dodavatelům odsouzeným za tento trestný čin v účasti v zadávacím řízení.   

Vybraní dodavatelé podlimitních zakázek také budou muset prokazovat čestným prohlášením, že jsou způsobilí a že nebyli odsouzeni za zákonem stanovené trestné činy. Bartoš už loni na podzim uvedl, že zákon upravuje povinnost prokazovat kvalifikaci tak, aby se společnosti tvořící koncerny nemohly trestní odpovědnosti vyhnout. Pokud bude společnost v koncernu odsouzena k zákazu účasti na veřejném tendru, nebude se moci na zakázce podílet, i když ji získá její sesterská společnost.

Sněmovna vládní novelu upravila tak, aby u podlimitních zakázek nemuseli vyhlašovat zadávací řízení příjemci veřejné podpory od veřejného zadavatele, pokud jde o zakázku na dodávky nebo služby související s podporou práce s dětmi a mládeží. Vláda v návrhu zavedla výjimku pro podlimitní zakázky, které zadává Finanční analytický úřad pro účely boje s praním špinavých peněz nebo Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost pro zajišťování kybernetické bezpečnosti státu.   

Sněmovna zahrnula do novely i mírnější podmínky pro některé zemědělce. Nebudou považováni za veřejné zadavatele, pokud budou pořizovat zakázku za peníze z některých evropských dotací. Týkat se to bude takzvaných sazbových dotací, kdy je stanovena sazba dotace, například u pěstování ovoce a zeleniny nebo například vinařství. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) uspěl se svým návrhem, aby ČR mohla v některých případech vystupovat jako celek a aby jednotlivé resorty mohly společně využívat vysoutěžené zakázky. Týkat se to má hlavně informačních technologií.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články