Senát odmítl i třetí novelu o právu na platbu v hotovosti nebo být off-line
Praha 6. května (ČTK) - Senát odmítl i třetí pokus o ústavní zakotvení práv na platbu v hotovosti a být off-line, který měl navíc zachovat korunu jako českou měnu. Na rozdíl od předchozích novel zamítl aktuální předlohu už v prvním kole schvalování.
Podle kritiků by byly navrhované změny v rozporu s mezinárodními závazky včetně členství Česka v EU.
Novelu předložily dvě desítky senátorů v čele s Danielou Kovářovou (nezávislá), podle níž norma odpovídá programovému prohlášení vlády i krokům řady evropských zemích, které již hotovostní platbu svými ústavami chrání. Podle předsedy senátního zahraničního výboru Pavla Fischera (za TOP 09) se ale novela snaží zakonzervovat minulý stav bez ohledu na vývoj společnosti.
Předseda senátorského klubu SEN21 a Piráti Václav Láska vytkl navrhovatelům to, že se nesnažili právo na hotovost upravit v běžných zákonech, jak doporučovali experti. Ústavní soudce Michal Bartoň již dříve jako variantní řešení nabídl uložit České národní bance ústavní povinnost emitovat bankovky a mince, čímž se ústavně zajistí, že stát nebude moci běžným zákonem zrušit hotovost.
Novela měla zajistit občanům právo neplatit bezhotovostně a dát jim možnost výběru, jestli budou s orgány státu komunikovat poštou, osobně nebo digitálně. “Není možné, aby nám zákony ukládaly povinnost posílat maily, zřizovat datové schránky, nakupovat on-line,” uvedla ke změnám senátorka.
Navrhovatelé kvůli tomu chtěli do Listiny základních práv a svobod vložit ustanovení, podle něhož má každý občan “právo na život nezávislý na digitálních službách”.
Současně chtěli předkladatelé doplnit listinu o pasáž: “Nikdo nesmí být veřejnou mocí nucen k využívání elektronické komunikace, a to bez jakékoliv újmy.” Hotovostní platby by podle předlohy bylo možné omezit jen zákonem z důvodu veřejného zájmu, což je zmírnění proti předchozím návrhům.
Česká ústava měla podle navrhovatelů od příštího roku obsahovat ustanovení, podle něhož “měnou České republiky je koruna česká”. Ustanovení by ale bylo v rozporu se závazkem přijmout do budoucna společnou evropskou měnu euro, současná vláda to nicméně neplánuje naplnit. Upozornil na to například předseda senátního ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS). Předloni skupina poslanců ANO navrhla zákon, podle něhož by lidé o vstupu ČR do eurozóny měli rozhodnout v referendu, zůstal ale neprojednán.
Právo platit v hotovosti již předloni uzákonilo například Slovensko. Právo na digitální integritu bylo zase na základě referenda zakotveno do švýcarské ústavy.
Další články
Elektronizace správy voleb bude pravděpodobně naplno spuštěná až od roku 2028
Praha 10. června (ČTK) - Senát by měl podle ústavně-právního výboru posvětit svou novelu, která má odložit spuštění elektronizace správy voleb až na rok 2028 spolu s usnadněním hlasování pro zrakově postižené. Kvůli němu budou kandidáti na senátory i prezidenta nadále vybíráni ze samostatných hlasovacích lístků, nikoli z jednoho společného, jak s tím zatím počítá zákon o správě voleb.
Zákazy drog poptávku nesníží. Odborníci kritizují vládní otočku k prohibici
Zákazy návykových látek a prohibice poptávku nesníží a vedly by k rozšíření černého trhu. Řešením je dosavadní český vyvážený přístup s prevencí, léčbou a represí a rozumná regulace. ČTK to sdělili zástupci Ústavu pro evropskou legislativu (UPEL) a spolku Racionální regulace (RaRe). Reagovali tak na ohlášené změny legislativy se zpřísněním protidrogové politiky.
NS: Opatrovníci nejsou jen správci života, měli by pomáhat a respektovat přání
Brno 9. června (ČTK) - Opatrovníci nesmí vystupovat jen jako správci života a majetku lidí s omezenou svéprávností, ale spíše jako jejich pomocníci. Nejvyšší soud (NS) v novém rozsudku zdůraznil, že opatrovníci musí respektovat názory a přání svých opatrovanců, stejně jako jejich právo rozhodovat o vlastním životě v maximální možné míře. Rozsudek je zpřístupněný v databázi soudu.
NS: Restaurace nemá nárok na náhradu marně vynaložených nákladů v době pandemie
Brno 8. června (ČTK) - Restaurace nemá nárok na náhradu nákladů, které zbytečně vynaložila na provoz v době covidových omezení. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání firmy, která provozuje restauraci v Praze 5.
Soud opět potvrdil rozhodnutí ÚOHS o zakázce na digitalizaci stavebního řízení
Brno 4. června (ČTK) - Krajský soud v Brně znovu potvrdil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zakázal ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) plnění smlouvy na jednu ze zakázek souvisejících s digitalizací stavebního řízení.



