Soud potvrdil osvobození všech obžalovaných z tzv. krkonošské kauzy
Praha 6. května (ČTK) - Odvolací soud pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných v tzv. krkonošské kauze, která se týkala dotací pro Herní krajinu Pecka a také ukládání zeminy u Pece pod Sněžkou.
Obžalobu označil za chaotickou a hloupou. Obvinění z dotačního podvodu, ze zneužití pravomoci či z ohrožení životního prostředí čelil starosta Pece Alan Tomášek nebo bývalý ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka. Postup žalobců v kauze chce prošetřit ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
“Je to pro mě nová zkušenost. Po 20 letech starostování jsem byl takto obviněn. A nejenom já, ale I spousta nevinných lidí. Po 3,5 letech jsme se dočkali spravedlnosti,” uvedl Tomášek při odchodu z jednací síně. “Děkuju za to, že soudy fungují, jak fungují. Ta kauza začala tím, že se několik lidí dalo dohromady a použilo bohužel státní policii a státní zastupitelství k tomu, aby zvrátili výsledek voleb. Ale to je spekulace, kterou já můžu tvrdit. Je to víceméně zřejmé, ale co s tím?” řekl ČTK s tím, že veřejnost bude nadále i navzdory osvobození vnímat stigma viny.
Osm obžalovaných lidí i spoluobžalovanou firmu Sivia CZ zprostil obžaloby loni v listopadu královéhradecký krajský soud. Dospěl k závěru, že popsané skutky nebyly trestným činem. Státní zástupce Jiří Viesner se následně odvolal v neprospěch všech obžalovaných, soud podle něj nesprávně vyhodnotil důkazy. Odvolání podal i Hřebačka, který se domáhal výroku, že se popsané skutky vůbec nestaly. Vrchní soud však nyní obě odvolání zamítl jako nedůvodná.
“Odvolací soud má do hodnotících úvah nalézacího soudu zasáhnout jen při zjištění nezákonnosti. Nic takového jsme nezjistili,” podotkl předseda odvolacího senátu Vladimír Vočka. Obžalobu popsal jako “chaotickou, zmatenou a nepřehlednou” a zkritizoval práci dozorujícího státního zástupce. “Už při podání obžaloby mu zřejmě uniklo, že popisované jednání se zčásti nestalo, zčásti je trestněprávně indiferentní,” poznamenal.
Postupem žalobců se chce zabývat ministr Blažek. “Rozhodl jsem v této kauze prošetřit postup žalobců. Jde nejen o právní jistotu představitelů obcí,” napsal dnes ministr na twitteru. Ministr spravedlnosti může podle zákona podat návrh na zahájení kárného řízení se státním zástupcem. V kárném řízení pak rozhoduje senát Nejvyššího správního soudu složený z představitelů různých právních profesí.
Herní krajina Pecka vznikla za 45 milionů korun, otevřela se v létě 2018 a vstup je tam zdarma. Kvůli projektu bylo obviněno osm lidí, a to ze zneužití pravomoci. Sedm z nich také z pokusu o dotační podvod a pokusu o poškození finančních zájmů EU. Obžaloba tvrdila, že v případě dokonání podvodu mohla vzniknout škoda 32,8 milionu korun. Podle státního zástupce nebyly splněny podmínky pro čerpání dotace z příslušného přeshraničního programu, někteří obžalovaní údajně vědomě uvedli nepravdivé údaje, a navíc nerespektovali platný územní plán Pece.
“Příkladné jednání zúčastněných osob směřující k naplnění společensky prospěšného cíle bylo naprosto hloupě a zbytečně kriminalizováno obžalobou,” řekl k tomu soudce Vočka.
Ohledně zeminy vinila obžaloba vedle Tomáška a Hřebačky také vedoucí stavebního úřadu Pece Alenu Adamcovou a firmu Sivia CZ, a to z nedbalostního ohrožení a poškození životního prostředí a ze zneužití pravomoci. Sivia měla v nájmu pozemky, kam se navážela zemina a kamení ze staveniště v centru města. Pozemky v ochranném pásmu vodního zdroje pitné vody s přesahem do chráněné zóny Krkonošského národního parku firmě pronajala Správa KRNAP.
Podle královéhradeckého soudu však nešlo o stavební suť, jak stálo v trestním oznámení, a pozemek, kde byla zemina deponována, byl dlouhodobě deponií různého materiálu. Proto životní prostředí nebylo ohroženo. Vrchní soud k tomu dnes doplnil, že jednání starosty Tomáška bylo v zájmu obyvatel Pece, přes kterou by jinak musely projíždět těžké nákladní vozy naplněné zeminou. Výslovně také uvedl, že starostovo počínání rozhodně nesvědčí o jeho bezohlednosti k ochraně životního prostředí a že Tomášek neporušil žádný právní předpis.
Některým z obviněných hrozilo až 12 let vězení.
Další články
Právnička Kostolanská se složením slibu ujala funkce veřejné ochránkyně práv
Dosavadní právnička kanceláře ombudsmana Eva Kostolanská se složením slibu do rukou předsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD) ujala funkce veřejné ochránkyně práv. Nahradila v ní Stanislava Křečka.
Senát zpřísnil podmínky pro vládní zvyšování výdajů nad schválený rámec
Praha 17. června (ČTK) - Podmínky pro možnost vlády zvyšovat výdaje státu nad schválený rozpočtový rámec by měly být podle Senátu přísnější. Horní parlamentní komora kvůli tomu dnes upravila spornou novelu o veřejných rozpočtech, kterou tak bude muset znovu projednat Sněmovna.
Brno neuspělo s ústavní stížností kvůli zrušené části územního plánu
Brno 17. června (ČTK) - Brno neuspělo s ústavní stížností proti verdiktu Nejvyššího správního soudu (NSS), který zrušil část územního plánu města. Upravovala využití území za Lužánkami. Město se nevypořádalo s podrobnými námitkami muže ze sousedství. Územní plán před soudním zásahem umožňoval smíšenou obytnou zástavbu s maximální přípustnou výškou 22 metrů.
Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států
Štrasburk 15. června (zvláštní zpravodaj ČTK) - Právo cestujících v EU na finanční kompenzaci při více než tříhodinovém zpoždění letů zřejmě zůstane zachováno. Zástupci Evropského parlamentu (EP) a členských států dnes dospěli k předběžné dohodě stran ochrany práv cestujících v letecké dopravě. Jde o první aktualizaci těchto pravidel od roku 2004, uvedl EP v dnešní tiskové zprávě.
Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích
Brno 12. června (ČTK) - Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu (ÚS), aby zrušil vyhlášku o záplavových územích. Tvrdí, že ministerstvo životního prostředí při vydání vyhlášky překročilo zákonné zmocnění a že pravidla nepřípustně zasahují do vlastnických práv i do práva podnikat.



