Soud zrušil předběžné opatření ve sporu o zveřejňování filmu Šarlatán

Praha 19. dubna (ČTK) - Vrchní soud v Praze zrušil předběžné opatření, které zakazovalo stahovacímu portálu Ulož.to zpřístupňovat český životopisný film Šarlatán.

Česká tisková kancelář
Zveřejňování filmu Šarlatán
Foto: Shutterstock

ČTK o tom informoval Tadeáš Novák, mediální zástupce společnost Uloz.to cloud, která portál provozuje. Rozhodnutí souvisí se sporem Ulož.to se společností CinemArt, která tvrdí, že server snímek polské režisérky Agnieszky Hollandové umístil na stránky bez souhlasu výhradního distributora společnosti CinemArt. Podle Jakuba Slavíka ze společnosti CinemArt firma rozhodnutí soudu respektuje a upraví své nároky tak, aby byly v souladu s jeho právním názorem.

Distribuční společnost CinemArt se loni na soud obrátila s tím, že Uloz.to cloud umožňuje lidem volně si nahrávat a stahovat záznam filmu. Uživatelé, kteří na server snímek nahráli, na to však neměli oprávnění. Podle CinemArt s sebou nese distribuce filmu značné náklady, které mají být kompenzovány odměnou za souhlas s užitím snímku. To se však v tomto případě nestalo a firma utrpěla majetkovou újmu.

Pražský městský soud jí v prosinci vyhověl a vydal takzvané předběžné opatření, které společnosti Ulož.to zakazovalo soubory s filmem a slovem "šarlatán" v názvu zpřístupňovat. Firma opatření respektovala, ale podala proti němu odvolání. Nadřízený soud následně opatření zrušil.

"Problém je v tom, že slovo šarlatán není jen film Šarlatán. Plošné cenzurování tohoto slova by postihlo i množství obsahu, který žádná pravidla neporušuje, a omezilo by tak svobodu celé řady uživatelů internetu," uvedl Novák. Podle něj tak musela společnost najmout externí agenturu, aby vyhověla předběžnému opatření a zároveň chránila legitimní obsah svých uživatelů. Firma vyhledávala soubory, které mají slovo "šarlatán" v názvu a následně posuzovala, jestli jde o předmětný film.

"Tento proces musel fungovat nepřetržitě po dobu několika měsíců. Tyto nesmyslné náklady budeme po CinemArtu požadovat zpět. Byla odeslána předžalobní výzva a obáváme se, že budeme muset i podat žalobu," doplnil Novák.

Podle Slavíka navázal vrchní soud na své dřívější rozhodnutí v jiném sporu, který s portálem Ulož.to vedla agentura Dilia. Soud zároveň podle něj nevyloučil obdobný postup jako ve sporu Dilie, tedy domáhat se předběžným opatřením uložení povinnosti zdržet se umožnění stahování digitálních souborů s filmem Šarlatán. "Nicméně tento rozsah návrh Cinemartu překračoval, neboť byl podáván v době, kdy ještě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze ve věci Dilia nebylo vyneseno," uvedl Slavík. CinemArt podle něj nyní uplatněné nároky upraví tak, aby byly s právním názorem vrchního soudu v souladu.

Podle Slavíka však nadále platí, že podle autorského zákona a zákona o některých službách informační společnosti je Ulož.to povinné neumožnit stahování souborů s filmem Šarlatán. "Nebude-li takto postupovat, bude za takové protiprávní jednání zcela nepochybně odpovídat," doplnil Slavík.

Drama režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán vzniklo podle scénáře Marka Epsteina a sleduje život léčitele a bylinkáře Jana Mikoláška, který léčil statisíce lidí, byl ale perzekvován nacisty i komunisty.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články