Soudci podali desítky žalob na doplacení letošních platů kvůli sporné novele
Praha 13. května (ČTK) - Soudci už podali k soudům desítky žalob kvůli doplacení letošních platů v souvislosti s novelou zákona o platech představitelů státu.
ČTK to řekl prezident Soudcovské unie Libor Vávra. Vzory žalob, které unie poskytla svým členům, počítají se dvěma variantami: buď s přerušením soudního řízení a předložením otázky k posouzení Ústavnímu soudu, nebo s přímým použitím práva Evropské unie. Soudní dvůr EU totiž v únoru vydal rozsudek, který podle názoru Justičního grémia dopadá i na dvě sporná ustanovení příslušné novely.
Novelu, podle níž mají letos platy soudců v podstatě stagnovat, vetoval prezident státu, Sněmovna ho však v březnu přehlasovala. Justiční grémium - tedy představitelé soudů a státních zastupitelství - tvrdí, že dva články novely odporují českému ústavnímu pořádku. V jednom z nich se stanoví platová základna soudců, ve druhém se píše, že novela se má použít zpětně od 1. ledna. Soudcovská unie proto v březnu vyzvala soudce, aby se platových nároků domáhali soudní cestou.
“Jako Soudcovská unie počty žalob cíleně nesledujeme, abychom nevytvářeli tlak na soudce, kteří to budou rozhodovat. Z neformálních debat ale vím, že podaných žalob jsou určitě desítky,” sdělil Vávra. Jednotlivé žaloby míří na předsedy soudů, kteří v souladu s novelou vydali nové platové výměry.
“Netuším, jestli žalobci podali žaloby podle práva EU, nebo na přerušení a posouzení Ústavním soudem. A hlavně nevím, jaký právní výklad zaujme konkrétní soudce, který to dostane na stůl,” uvedl šéf unie.
Takzvané primární unijní právo má u českých soudů aplikační přednost před tuzemským právem, které je s ním v rozporu. Přímá aplikace unijního práva se podle Vávry využívá zejména v právu korporátním. “Tam jsou unifikace nejtvrdší a nadnárodní firmy je také nejvíce vymáhají. Tady je to do jisté míry novinka, že se to rozhodnutí Soudního dvora týká vnitrostátní úpravy,“ uvedl.
Únorové rozhodnutí Soudního dvora v Lucemburku podle něj nepřišlo s ničím novým oproti názoru, který už celá léta zastává český Ústavní soud. “Říká, že je možné snížit nebo zmrazit platy, ale jedině když je to všem služebníkům státu stejnou měrou,” dodal Vávra.
Kroky, které soudci podnikají, je zpochybnění platové základny, podporuje i Unie státních zástupců. Sama ale teprve diskutuje o tom, zda vůbec a případně jak napadnout podobu letošní platové základny státních zástupců. ČTK to napsal prezident unie Tomáš Foldyna.
“Vzhledem k tomu, že státní zástupci nejsou v Ústavě ČR součástí moci soudní, nedopadají na ně bez dalšího nálezy Ústavního soudu, byť by se nás měly týkat alespoň zprostředkovaně díky navázání naší platové základny na platovou základnu soudců,” vysvětlil Foldyna. Státní zástupci proto podle něj musí zvažovat jinou právní argumentaci než soudci. “Věříme, že pokud soudci se svými nároky uspějí, přistoupí političtí představitelé státu ke korekci platové základny státních zástupců tak, aby tato stále činila 90 procent platové základny soudců,” uzavřel.
Další články
Vláda schválila novelu se zvyšováním penzí po osmdesátce a za práci v důchodu
Praha 20. července (ČTK) - Lidem by mohl od jejich 80 let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Proti dnešku by si polepšili senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku.
V EU začíná platit zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi
Brusel 19. července (ČTK) - V Evropské unii dnes vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu.
Soud EU podpořil španělskou amnestii pro katalánské separatisty
Lucemburk 16. července (zpravodajka ČTK) - Sporný španělský zákon, který dává amnestii lidem zapojeným do katalánského separatistického hnutí, není v rozporu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom dnes nejvyšší soud Evropské unie, který tak podpořil španělskou vládu i její katalánské spojence, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí uvítali katalánští politici i španělská vláda.
Analytici jsou zdrženliví k očekávanému přínosu EET pro státní rozpočet
Praha 15. července (ČTK) - Analytici jsou zdrženliví k možnému přínosu obnovené elektronické evidence tržeb (EET) pro státní rozpočet. Část z očekávaného výnosu 14 miliard korun vyváží daňové výjimky, které dnes Sněmovna schválila současně se znovuzavedením EET, uvedli odborníci ve vyjádření pro ČTK. Největší přínos evidence vidí v narovnání tržního prostředí.
Unijní systém uhlíkového vyrovnání mají v ČR spravovat MŽP a celníci
Praha 14. července (ČTK) - Unijní systém uhlíkového vyrovnání (CBAM), který má pomoci evropským průmyslovým podnikům zajistit srovnatelné výrobní podmínky s mimoevropskými, zřejmě budou mít v Česku na starosti ministerstvo životního prostředí a Celní správa.


