Správa pohledávek OKD se odvolala proti rozhodnutí soudu, žádá miliardy

Ostrava 21. března (ČTK) - Společnost Správa pohledávek OKD (dříve OKD) se odvolala proti listopadovému rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který zamítl společnou žalobu proti firmě New World Resources NV (NWR) a podnikateli Zdeňku Bakalovi. Vyplývá to z informací na serveru justice.cz.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Firma OKD po NWR a Bakalovi chtěla více než 24,5 miliardy korun kromě jiného za vyplacené dividendy, které považuje za neoprávněně vyplacené. Soud ale v listopadu rozhodl, že výplaty dividend byly v souladu se zákonem. Bakalova mluvčí Šárka Samková tehdy uvedla, že podnikatel vítá, že soud potvrdil závěry vyšetřování policie a státního zastupitelství a odmítl obvinění související s kauzou OKD jako neopodstatněná.

Podle Správy pohledávek OKD rozhodnutí soudu mimo jiné spočívá v nesprávném právním posouzení věci. "Soud prvního stupně neúplně zjistil skutkový stav věci, neboť neprovedl navržené důkazy potřebné k prokázání rozhodných skutečností," uvedla společnost. Navrhuje proto, aby odvolací soud rozsudek změnil a nařídil žalovaným částku zaplatit.   

Firma OKD podala žalobu v roce 2016, poté co se dostala do úpadku. Do potíží se dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama, věřitelé pak přihlásili pohledávky za více než 23 miliard korun.

Firma poté prošla reorganizací. Doly a provozní majetek byly vloženy do nové společnosti, jejímž majitelem se prostřednictvím své firmy Prisko stal v roce 2018 stát. Později se přejmenovala na OKD, zatímco v původní OKD zůstaly jen pohledávky za bývalými majiteli a její název se změnil na Správa pohledávek OKD.   

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžba ale postupně končí. Firma těží už jen ve dvou šachtách Dolu ČSM na Karvinsku, kde se má těžit minimálně do konce letošního roku. Pracuje tam přibližně 3500 lidí.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články