Stát se musí omluvit za Zemanův výrok o novináři Peroutkovi

Praha 2. července (ČTK) - Stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit za to, že prezident Miloš Zeman označil novináře Ferdinanda Peroutku za autora článku "Hitler je gentleman". Dnes o tom rozhodl pražský městský soud, jenž tak částečně vyhověl odvolání žurnalistovy vnučky Terezie Kaslové. Verdikt je pravomocný, Kaslová se však obrátí ještě na Nejvyšší soud. Trvá totiž na omluvě za všechny prezidentovy výroky včetně těch, které odvolací senát označil za hodnotící soudy. Dovolání pravděpodobné podá i ministerstvo.

Česká tisková kancelář

"Nemáme pochyb o tom, že stát nese odpovědnost za prezidenta. Není možné připustit, aby stát bez jakékoliv nápravy zasahoval do osobnostních práv kohokoliv, pokud je takový zásah neoprávněný. Cesta k nápravě musí být i tehdy, pokud se takového výroku dopustí prezident republiky. Neexistuje, aby něco takového bylo mimo zákon, nad zákonem," uvedl předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad.

Spor se týká Zemanova projevu, který zazněl v lednu 2015 na konferenci k výročí konce holokaustu. Prezident tam prohlásil, že Peroutka zveřejnil zmíněný článek v časopisu Přítomnost. Později na tiskové konferenci doplnil, že článek viděl na vlastní oči. Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje a podle soudu byl výrok o Peroutkově autorství nepravdivý.

Ministerstvo tak musí Kaslové zaslat do sedmi dnů od právní moci rozsudku omluvný dopis a omluvu má také po dobu 30 dnů zveřejnit na svém webu. Úřad s verdiktem nesouhlasí. Dlouhodobě trvá na tom, že veřejný projev prezidenta nelze pokládat za nesprávný úřední postup, a že tedy státu nevznikla povinnost odškodnění. Ve sporu bude pravděpodobně pokračovat i Hrad - prezident je na vlastní žádost vedlejším účastníkem řízení.

Zeman článek "Hitler je gentleman" uvedl jako příklad "fascinace intelektuálů zrůdným učením". Zároveň Peroutkovi připsal citát "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky", jehož skutečným autorem je Jan Stránský. Soud k tomu uvedl, že na hodnotící soudy má každý nárok v rámci svobody slova. Veřejné osoby včetně Peroutky podle něj musí snést širší kritiku.

Kaslová původně žalovala prezidentskou kancelář a justice jí právo na omluvu částečně přiznala. Tehdy o věci rovněž rozhodoval Novosadův senát a vynesl stejné rozhodnutí jako dnes. Po zásahu Nejvyššího soudu však žena musela žalobu přesměrovat na ministerstvo financí. Novinářům dnes řekla, že s verdiktem spokojená není, ale stále doufá, že pravda zvítězí.

Zemanův právník Marek Nespala dnes označil jeden z Peroutkových textů za "antisemitský manifest", novinář podle něj také akceptoval Hitlerovu knihu Mein Kampf. Trval také na výroku o fascinaci zrůdným učením - antifašista se z Peroutky stal podle Nespaly až poté, co prošel koncentračním táborem. Právník Kaslové naopak Peroutku označil za nacisty pronásledovaného vlastence. Soudu předložil dobrozdání od několika historiků, kteří se žurnalisty rovněž zastali.

Odvolací soud také stanovil, že žádná ze stran sporu - tedy ani prezident Zeman - nemá nárok na náhradu soudních nákladů. Zeman tedy neuspěl s odvoláním, v němž napadl to, že mu obvodní soud přiznal jen deset procent z výdajů na právní zastoupení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu