Unie obhájců se ptá žalobců na zodpovědnost kvůli třem případům
Zájmový spolek Unie obhájců ČR oslovila žalobce a policii kvůli třem případům, ve kterých se podle ní nepostupovalo správně. Advokáti se ptají, jaká opatření budou z údajných pochybení vyvozena. Dotazy se týkají kauz bývalého šéfa policie Petra Lessyho, někdejšího generálního ředitele Vězeňské služby Luďka Kuly a někdejší starostky Libušína Marie Minaříkové. Dotazy úřadům zaslali dnes také médiím. Všichni tři byli soudem osvobození, nebo byl případ odložen.
Unie oslovila podle svého prezidenta Tomáše Sokola a viceprezidenta Lukáše Trojana například šéfa Nejvyššího státního zastupitelství Pavla Zemana ohledně kauzy Lessyho. “Považujete za pochybení, že dozorový státní zástupce připustil trestní stíhání navzdory nespornému faktu, že vůbec nemělo proběhnout? Jaká opatření byla z takového pochybení vyvozena?” ptají se advokáti.
Zemanův mluvčí Petr Malý ČTK sdělil, že šéf úřadu o podnětu ví a “bude s ním naloženo jako s jakýmkoli jiným podáním v souladu se zákonem o státním zastupitelství.” Podle mluvčího se předpokládá lhůta dva měsíce. Vyjádření policie ČTK zjišťuje.
Unie vznikla letos v červnu a její zakladatelé jsou advokáti zastupující například některé aktéry kauzy bývalé šéfky kanceláře expremiéra Petra Nečase Jany Nečasové, dříve Nagyové. Ta je obviněná ze zneužití Vojenského zpravodajství, podílu na uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Právníci kritizují postupy státních zástupců.
Podle obhájců bylo u Lessyho od začátku zřejmé, že trestní stíhání není možné, přičemž dozorový státní zástupce nezasáhl. “Naopak podal obžalobu a posléze i odvolání proti zprošťujícímu rozsudku,” píší advokáti. Unie je přesvědčená, že to byl nesprávný postup a plýtvání kapacitami orgánů justice.
Bývalý šéf policie Lessy byl v roce 2012 obviněn z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby a následně odvolán z čela policie. Soud ale loni stíhání zastavil. Nyní Lessy pracuje jako policejní přidělenec pro Slovensko a Maďarsko. Chce po státu odškodnění 1,2 milionu korun a omluvu za stíhání.
Dalším případem, na který advokáti upozorňují, je kauza bývalé starostky Libušína ve Středočeském kraji Marie Minaříkové, která byla v roce 1999 obviněná ze zneužití pravomoci ohledně veřejných zakázek. Policie ji podle Sokola zadržela ve škole, kde učila. “Byla v poutech eskortována dehonestujícím způsobem před celou školou do služebního vozidla,” píše advokát. Provinění se ale neprokázala a soud ji v roce 2010 osvobodil.
Soud ženě po letech přiznal 312.000 korun odškodného. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka uvedl, že “při posuzování žádostí o odškodnění ministerstvo posuzuje vždy všechny aspekty a okolnosti konkrétního případu, samozřejmě včetně otázky ochrany lidských práv.”
V kauze Kuly, který byl v roce 2012 obviněn ze zneužití pravomoci kvůli nákupu objektu ve Vidnavě, unie upozorňuje na porušování ustanovení o příslušnosti žalobců. Nejvyšší soud až loni předal případ příslušnému státnímu zástupci, který následně Kulovo obvinění zrušil. Spolek navíc poukázal na to, že nákup budovy ve Vidnavě schválil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil po doporučení odborné komise, kterou vedla současná šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová.
Sokol již dříve uvedl, že unie chce upozorňovat veřejnost na chyby v postupech státního zastupitelství. Žalobci podle něj ztratili sebereflexi. Chyby jsou prý systémové a namísto omluvy či kárných řízení přichází snaha je legalizovat.
zdroj ČTK
Další články
Český miliardář musí zbořit vilu v Provence, potvrdil francouzský Nejvyšší soud
Paříž 3. června (ČTK) - Francouzský nejvyšší soud v úterý potvrdil loňské rozhodnutí odvolacího soudu, jenž nařídil zbourání rozsáhlé vily, kterou si na jihu Francie nechal v minulém desetiletí nelegálně postavit český miliardář.
Elektronizace správy voleb bude zřejmě naplno spuštěná až od roku 2028
Praha 2. června (ČTK) - Elektronizace správy voleb bude naplno spuštěná až od roku 2028. Odklad dnes Sněmovna zrychleně a jednomyslně schválila už v úvodním kole spolu s usnadněním hlasování pro zrakově postižené. Kvůli němu budou kandidáti na senátory i prezidenta nadále vybíráni ze samostatných hlasovacích lístků, nikoli z jednoho společného, jak s tím zatím počítá zákon o správě voleb.
Novela stavebního zákona může způsobit kolaps povolování staveb
Praha 1. června (ČTK) - Chystaná novela stavebního zákona může podle ekologického hnutí Arnika způsobit kolaps povolování staveb. Podle hnutí budou v Česku zhruba dva roky fungovat tři různé režimy povolování, což bude znamenat právní nejistotu.
Soud zamítl návrhy na neplatnost hlasování v referendu o bazénu v Prostějově
Prostějov 29. května (ČTK) - Krajský soud v Brně zamítl dva návrhy na vyslovení neplatnosti dubnového hlasování v místním referendu v Prostějově o délce plánovaného bazénu. Jejich autoři požadovali, aby se referendum opakovalo na podzim souběžně s komunálními volbami.
Poslanci navrhli vypustit výdejní boxy ze stavebního zákona
Praha 28. května (ČTK) - Poslanci dnes ve druhém čtení návrhu novely stavebního zákona navrhli z úpravy vypustit ustanovení zařazující výdejní boxy mezi drobné stavby. Regulace boxů podřazením pod stavební zákon bylo podle návrhu v rozporu s cílem novelizace. Návrh na vyřazení boxů ze skupiny drobných staveb podali Barbora Rázga, Patrik Nacher (oba ANO) a Jiří Havránek (ODS). Podle nich by bylo vhodnější spornou úpravu vypustit a případnou regulaci řešit jiným způsobem.



