Úplné zrušení EET budou poslanci schvalovat v pátek 25. listopadu

Praha 18. listopadu (ČTK) - Sporný vládní návrh na úplné zrušení elektronické evidence tržeb (EET) budou poslanci schvalovat za týden, tedy v pátek 25. listopadu.

Česká tisková kancelář
EET, účet, účtenka
Foto: Fotolia

Mimořádnou schůzi dnes svolala z už dříve ohlášeného podnětu koaličních poslanců předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), sdělil ČTK její mluvčí Martin Churavý. Poslanci se sejdou v 09:00.

Předloha o zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb je jediným bodem návrhu programu. V případě mimořádných schůzí jej není možné měnit ani upravovat.   

Proti úplnému zrušení EET se staví opoziční hnutí ANO. Trvá na tom, že jeden ze stěžejních projektů předsedy hnutí Andreje Babiše ještě jako ministra financí v někdejší vládě sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky narovnal podnikatelské prostředí a vynesl státu víc peněz. Nynější koaliční vláda Petra Fialy (ODS) naopak tvrdí, že elektronická evidence tržeb představuje jen zátěž pro podnikatele, přínosy pro stát zpochybňuje.

Hnutí ANO při schvalování předlohy zřejmě neuspěje s návrhem na její zamítnutí nebo s úpravou, podle níž by evidence byla dál dobrovolná. Pozastavená, a tedy dobrovolná, je EET od covidové epidemie.   

Elektronická evidence tržeb začala platit od prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna od loňského května a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300.000 podnikatelů. Pokud by zákon o evidenci tržeb nebyl zrušen, od ledna by byla EET znovu spuštěna v povinném režimu a v plném rozsahu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články