Výbor doporučil Senátu upravit návrh na zrušení daně z nabytí

Praha 11. srpna (ČTK) - Vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti by měl Senát vrátit Sněmovně s pozměňovacím návrhem, který v něm odstraní legislativní chyby. Senátu to doporučil jeho hospodářský výbor. Podle předsedy výboru Vladislava Vilímce (ODS) se chyby týkají části předlohy, která proti původnímu vládnímu návrhu zachovává možnost odpočtu úroků z hypotéky od základu daně z příjmů. Senát má o návrhu jednat ve středu.

ČTK Česká tisková kancelář

Vláda původně spolu se zrušením daně z nabytí navrhla, aby si u nových úvěrů na bydlení poskytnutých po 1. lednu 2022 nemohli kupující odečítat zaplacené úroky od základu daně z příjmů. Ve Sněmovně se to ale setkalo s kritikou hlavně z řad opozice. Sněmovna pak při závěrečném schvalování přijala nejtěsnější většinou hlasů pozměňovací návrh, který tuto možnost zachovává. Snižuje nejvyšší možnou částku odpočtu z nynějších 300.000 korun na polovinu.

Podle Vilímce však tento přijatý návrh není provázaný se zbytkem zákona a nepočítá například s přechodným ustanovením. Podle něj by tak nebylo možné odpočet uplatnit. Proto předložil pozměňovací návrh, který přijaté parametry nemění, ale odstraňuje z předlohy legislativní chyby. Stanovuje, že na úvěry poskytnuté do konce letošního roku se bude vztahovat limit odpočtu úroků 300.000 korun a na úvěry poskytnuté od příštího roku už jen limit 150.000 korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla členům výboru, že ministerstvo financí o nedostatcích ví a chtělo je opravit v daňovém balíčku, kterým se nyní zabývá Sněmovna. Vilímcův návrh ale podpořila s tím, že Senát by neměl nechat procházet zákony, které nejsou legislativně v pořádku.

Sazba daně z nabytí nemovitosti, která v minulosti nahradila daň z převodu, činí čtyři procenta a platí ji kupující. Stát na ni v posledních letech ročně vybral kolem 13 miliard korun. Ministryně Schillerová již dříve několikrát označila daň z nabytí za nespravedlivou. Všechny předchozí pokusy zrušit tuto daň však ztroskotaly. Nepovedlo se to ani loni, kdy to navrhl Senát.

Novela má zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo už zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

Zákon zároveň prodlužuje z pěti na deset let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři