Vznikne Rada vlády pro veřejné zdraví, ČR ji bude mít mezi prvními v EU
Praha 4. září (ČTK) - Vláda dnes souhlasila se vznikem Rady vlády pro veřejné zdraví jako svého poradního orgánu. Zaměří se na podporu zdravého životního stylu, prevenci nemocí a sledování zdravotních rizik. Poprvé se sejde na podzim.
V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví (MZd). Původně její vznik slibovalo do konce loňského roku. Úřad vlády zřizuje zhruba dvě desítky podobných poradních orgánů, například pro konkurenceschopnost, lidská práva nebo výzkum, vývoj a inovace.
“Je to součást připravované restrukturalizace veřejného zdraví v České republice,” řekl na tiskové konferenci po jednání vlády vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Požadavek na zřízení rady podle něj vychází i z Evropské unie a Světové zdravotnické organizace (WHO). “Jsme jedním z prvních států, který tuto radu ustanovil, což nám dává i konkurenční výhodu v rámci potenciálních projektů, které by se mohly České republiky týkat,” dodal.
“Prevence, veřejné zdraví a zdravý životní styl není něco, co řeší pouze ministerstvo zdravotnictví. Jde o multidisciplinární problematiku a pokud má být podpora veřejného zdraví skutečně efektivní, je nezbytné vtáhnout více do hry i další resorty, samosprávu, průmysl a další aktéry,” uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Předsedou rady bude ministr zdravotnictví, místopředsedkyní hlavní hygienička. Právě nová šéfka této sekce na ministerstvu, dosavadní ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková, vznik o tohoto orgánu usilovala.
“Znamená totiž mimo jiné pevné ukotvení aktivit primární prevence jako nedílné součásti péče o veřejné zdraví. Bude poradním orgánem pro jakékoli aktuální výzvy, kterým ochrana veřejného zdraví čelí a bude čelit a zárukou konsenzu nad navrhovanými postupy,” uvedla v tiskové zprávě. Dříve uvedla, že by se s ní mělo pojit také financování prevence v řádu stovek milionů korun.
Již dříve Válek uvedl, že by členy rady měli být například zástupci resortu školství nebo průmyslu. Zasedat v ní budou také zástupci Úřadu vlády ČR, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Asociace krajů ČR, Svazu měst a obcí, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy a zástupci akademického prostředí a odborných lékařských společností. Rada nebude mít náklady pro rozpočet státu a nepřinese podle MZd vznik nových služebních či pracovních míst.
Vznik rady je součástí chystaných změn v hygienické službě. Od roku 2025 se má například systém samostatných krajských hygienických stanic (KHS), dvou zdravotních ústavů a Státního zdravotního ústavu, který by se nově měl jmenovat Ústav Alice Masarykové, postupně transformovat pod centrální řízení.
Více se chce ministerstvo zaměřit i na podporu veřejného zdraví, například na národní strategii boje s obezitou, srdečními nemocemi nebo řešení problematiky energetických nápojů či soli ve stravě. Loni v prosinci Válek uvedl, že chystaná vládní rada má téma veřejného zdraví přenést nad úroveň ministerstva zdravotnictví.
Slučování krajských hygienických stanic jako novelu zákona o ochraně veřejného zdraví navrhovala v dubnu 2020 také tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Kritiku sklidila zejména za posílení pravomocí hlavního hygienika nad KHS a vznik jím vedené centralizované Státní hygienické služby. Současné vedení ministerstva plánované velmi podobné změny poprvé představilo před dvěma lety, jsou i součástí programového prohlášení vlády.
Další články
Boxy zůstanou v novele mezi drobnými stavbami, černé stavby bude možné povolit
Praha 25. června (ČTK) - V pozměňovacím návrhu novely stavebního zákona zůstanou výdejní boxy mezi drobnými stavbami a některé černé stavby budou moci získat následně povolení.
Senátoři požádali ÚS, aby zrušil daňové zvýhodnění čtyř největších měst v ČR
Brno/Praha/Ostrava/Plzeň 24. června (ČTK) - Skupina senátorů požádala Ústavní soud (ÚS), aby zrušil část zákona o rozpočtovém určení daní. Konkrétně jde o ustanovení, která zvýhodňují Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň při rozdělování daňových příjmů. Zákon podle senátorů vytváří uzavřenou skupinu čtyř měst, privilegovanou na úkor ostatních samospráv.
Pavel podal kvůli summitu NATO kompetenční žalobu, Babiš rozhodnutí respektuje
Praha 23. června (ČTK) - Prezident Petr Pavel podal kvůli svému nezařazení do delegace na summit Severoatlantické aliance (NATO) předem avizovanou kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.
Zákaz mobilů ve škole by měl platit i o přestávkách a v družině, plyne z návrhu
Praha 22. června (ČTK) - Děti v mateřských a základních školách by mohly mít zakázáno používat mobilní telefon či jiné elektronické zařízení během výuky, o přestávkách nebo ve školní družině. Vyplývá to z návrhu novely školského zákona, který předložili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Internetová seznamka nesmí vydávat virtuální profily za běžné uživatele
Brno 22. června (ČTK) - Internetová seznamka nesmí vydávat účty spravované placenými moderátory za běžné uživatelské profily, potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Nestačí ani obecné upozornění v obchodních podmínkách, že některé účty jsou uměle vytvořené, pokud návštěvník webu nepozná, zda komunikuje se skutečným uživatelem, anebo s placeným moderátorem.



