Daň z nemovitých věcí a DPH

Plátci DPH mohou po státu žádat vrácení části daně z nemovitosti zaplacené od roku 2014.

Lenka Pól Brožková

Lenka Pól Brožková

daňová expertka, Vilímková Dudák & Partners

Lenka Pól Brožková

daňová expertka, Vilímková Dudák & Partners

Nejvyšší správní soud (NSS) vydal rozsudek, který se odklání od důvodové zprávy k zákonnému opatření Senátu č. 340/2013 Sb. s účinností od 1. ledna 2014, která doposud upravovala výši daně z nabytí nemovitých věcí. Co to bude znamenat v praxi? Do základu daně z nemovitých věcí se tak nově nebude započítávat DPH.

Rozhodnutí NSS může být klíčové zejména pro ty plátce DPH, kteří v předmětném období zahrnuli DPH do základu daně pro daň z nabytí nemovitosti. Ti nyní získávají možnost podat dodatečná daňová přiznání a získat tak zpět část této daně, kterou zaplatili v rozporu se stávajícím rozsudkem Nejvyššího správního soudu.  

Podle dosud platné senátní důvodové zprávy byla v praxi sjednanou kupní cenou nabývané nemovité věci, která je základem daně, celková cena včetně DPH. Nejvyšší správní soud však nově dospěl k závěru, že DPH nelze do základu daně z nabytí nemovitých věcí zahrnout, jelikož smyslem daně z nabytí nemovitých věcí je zdanění výnosu z prodeje nemovitosti. DPH však není součástí tohoto výnosu, protože jde o částku inkasovanou pro stát.

Převodce tak podle NSS dosud v případě zahrnutí DPH danil i částku, která se fakticky nestala částí jeho majetku. Tím docházelo ke znevýhodnění plátců DPH, kteří odváděli vyšší daň z nabytí nemovitých věcí než poplatníci, kteří plátci DPH nebyli.

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články