Vstup na pozemek souseda

Opravňuje nový občanský zákoník ke vstupu na sousedův pozemek za účelem nezbytné údržby vlastní nemovitosti? Podle Nejvyššího soudu ano, ale pokud s tím soused nesouhlasí, je třeba si nejdřív opatřit rozhodnutí...

Mgr. Martin Eliášekprávník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

V případě, že soused v rozporu s § 1021 nebo § 1022 nedá souhlas se vstupem na svůj pozemek, je třeba se obrátit na soud nebo v případě § 1022 na stavební úřad, který svým rozhodnutím specifikuje čas a podmínky vstupu na pozemek. To samozřejmě neplatí v případě, kdy by zde šlo o případ nouze. V takovém případě by měl vlastník pozemku, k jehož obhospodařování potřebuje sousedův pozemek využít, právo tak učinit na základě § 1037. Nicméně obecně platí, že na sousední pozemek bez souhlasu souseda nelze vstupovat.

Celý text judikátu si může přečíst zde

Hodnocení článku
57%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři