Menu

Judikatura

K přípustnosti otázky v místním referendu

JudikaturaSprávní právoOstatníMgr. Martin Eliášek07.01.2018
Mgr. Martin Eliášek07.01.2018

Ve Sbírce rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bylo publikováno rozhodnutí č.j. Ars 2/2017-60, které se zabývalo místním referendem "Jste pro krytý bazén ve městě Zubří?" jenž bylo městským úřadem odmítnuto mj. pro nejednoznačnost.

Nejvyšší správní soud konstatoval, že městský úřad má posuzovat pouze formální náležitosti návrhu na referendum (§ 10 a 11 zákona o místním referendu) a o přípustnosti otázky má rozhodnout až zastupitelstvo obce, což se nestalo.  Navíc při rozhodování o jednoznačnosti otázky je třeba reflektovat pohled běžného občana, jenž se referenda účastní. Při tomto posuzování se přihlíží k místním reáliím, přičemž je relevantní i veřejná diskuse k tématu případně i kampaň spojená s referendem.

Z odůvodnění návrhu referenda a článků publikovaných v místních novinách (které jsou rozesílány všem domácnostem) jasně vyplývá, že jde o otázku výstavby krytého bazénu v rámci výstavby plánovaného multifunkčního centra. Že nejde např. o to, zda má obec zakázat třetím osobám budovat kryté bazény, ani o to, zda má obec upustit od záměru vybudovat multifunkční centrum. Proto i takto jednoduše položenou otázku lze považovat s ohledem na okolnosti za dostatečně určitou.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Mgr. Martin Eliášekprávník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři