Menu

Judikatura

Ústavní soud zrušil zásadu neznalost práva neomlouvá

JudikaturaOstatníMgr. Martin Eliášek31.03.2016
Mgr. Martin Eliášek31.03.2016

Ústavní soudci přelomovým nálezem označili za překonanou právní zásadu ignorantia iuris non excusat (neznalost práva neomlouvá).

Jak je obecně známo, právních předpisů, nařízení a regulací je vydáváno stále víc a víc. Došlo to tak daleko, že i Ústavním soudcům došla trpělivost a se slovy "V tom se přece nikdo nemůže vyznat!" vydali jednomyslně plenární nález, kterým zásadu ignorantia iuris non excusat (neznalost práva neomlouvá) označili za překonanou.

Podle Ústavních soudců je třeba jít s dobou. V dnešní době není požadavek na komplexní znalost všech předpisů reálný a podle zásady imposibilium nulla obligatio (nemožné nezavazuje) není možné neznalost práva klást k tíži jeho adresátům. Je naopak úkolem zákonodárce psát zákony tak, aby se jejich adresáti sami toužili s nimi seznámit. Jako obiter dictum uvádějí ústavní soudci možnost inspirovat se v populární literatuře: například kvalitně byla zpracovaná Pravidla moštárny, která upravují bezpečnost práce a hygienické standardy při zpracování ovoce, nezáživný trestní řád by mohl nahradit čtivý a výpravný Zločin a trest a žádný právní předpis nevyvolal takový zájem o detaily smluvní kontraktace v oblasti poskytování osobních služeb jako Padesát odstínů šedi. Soudci se nebrání ani zfilmování některých zákonů. Pavel Rychetský by údajně po skončení svého působení u Ústavního soudu měl zájem o roli v nekonečném seriálu Soudní řízení.

Na druhé straně však závěr, podle kterého je znalost zákona čistě dobrovolná, vyvolal ohromnou vlnu nevole ze strany právníků a zejména advokátů, pro které neznalost zákonů představuje hlavní část příjmů. Česká advokátní komora svolala na 1. dubna velkou demonstraci před Ústavním soudem. Patrně tím hodlá dát najevo svou neznalost zákona o Ústavním soudu, neboť na opakovaná upozornění na jeho § 25, který shromáždění v blízkosti Ústavního soudu zakazuje, odpovídala zarytým mlčením. Objevila se také velmi znepokojivá zpráva, podle níž korporátní právníci hodlají u ústavních soudců uplatnit svou pověstnou neznalost práva trestního.

Nález sp. zn. Apr iI/2016 nebyl dosud na webu Ústavního soudu zveřejněn. Podle tiskového oddělení Ústavního soudu bude z důvodu jeho velkého právního významu vyhlášen formou rapové písně s názvem V tom se ani prase nevyzná.

Mgr. Martin Eliášekprávník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři