Forma rozhodnutí a platný zákon

Ústavní soud zrušil nařízení obce o stavební uzávěře, protože bylo vydáno podle starého stavebního zákona několik dní poté, co již začal platit stavební zákon nový. Toto rozhodnutí bylo publikováno ve Sbírce zákonů pod číslem 348/2020 Sb. a nabylo účinnosti v den publikace. Zatímco podle starého

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia

Ústavní soud zrušil nařízení obce o stavební uzávěře, protože bylo vydáno podle starého stavebního zákona několik dní poté, co již začal platit stavební zákon nový. Toto rozhodnutí bylo publikováno ve Sbírce zákonů pod číslem 348/2020 Sb. a nabylo účinnosti v den publikace.

Zatímco podle starého zákona se stavební uzávěra vyhlašovala nařízením obce, podle nového zákona to mělo být opatřením obecné povahy. Podle judikatury Nejvyššího správního soudu se povaha opatření obecné povahy posuzuje podle obsahu, nikoliv podle nadpisu. Obec se proto bránila, že předmětné nařízení bylo tedy vlastně opatřením obecné povahy. Ústavní soud však nesouhlasil, neboť k vydání stavební uzávěry nový stavební zákon vyžaduje určité procesní postupy, které nebyly v případě nařízení obce splněny. Problém tedy nebyl ani ve formě, ani v obsahu, ale v procesu.

Pouze v případech, kdy nařízení obce o stavební uzávěře bylo platně přijato ještě za účinnosti starého stavebního zákona, nahlíží na něj soudy jako na opatření obecné povahy. Předmětné nařízení bylo však vydáno až v době, kdy obec již nemohla vydat stavební uzávěru formou nařízení obce.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články