Výpočet výsluhového příspěvku ze sporných doplatků

Do výpočtu odchodného a dalších výsluhových nároků se počítá i výše doplatků za přesčasy provedených v rozhodném období. I když tyto doplatky nebyly dosud vyplaceny.

Mgr. Martin Eliášekprávník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Nejvyšší správní soud ve věci sp. zn. 1 As 163/2017, řešil situaci policisty, který se dožadoval toho, aby do výpočtu jeho odchodného byla zahrnut i doplatek za přesčasy nařízené v rozporu se zákonem o služebním poměru.

Výměra odchodného se určuje podle průměrného hrubého měsíčního služebního příjmu. Do tohoto příjmu se počítá i doplatek za přesčasy. Co však v situaci, pokud nebylo o doplatku dosud rozhodnuto? Řízení o tom, zda šlo o přesčasy v rozporu se zákonem a zda na ně doplatek záleží bylo totiž vedeno paralelně. Lze k nevyplaceným, sporným doplatkům přihlížet? Podle Nejvyššího správního soudu, a podle některých starších rozhodnutí Městského soudu v Praze ano.

Podle soudů není rozhodné, v jakém období byl doplatek reálně vyplacen, ale za které období doplatek přísluší. To platí pro výpočet odchodného i všech ostatních výsluhových nároků podle zákona o služebním poměru. A pokud nebylo o některém nároku z rozhodného období dosud rozhodnuto, je potřeba o něm nejdříve rozhodnout. Přitom podle soudu nebylo nutné čekat na rozhodnutí v paralelním řízení o doplatku, ale posouzení nároku na doplatek mohlo proběhnout i v rámci řízení o odchodném (byť by v tomto řízení nemohl být přiznán) jako předběžná otázka. V takovém případě by bylo ideální spojení řízení, jak ostatně stěžovatel navrhoval.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři