Drogové delikty jako trestná činnost, ze které lze vyvozovat důvody vazby předstižné

Nelze obecně předstižnou vazbu vyvozovat z trestní minulosti velmi dávné či jiného druhu, ovšem drogová trestná činnost se zcela typicky vyznačuje silnými sklony k pokračování a opakování... Komentář k usnesení Městského soudu v Praze ze dne 27. 3. 2015, sp.zn. 5 To 132/2015

předseda senátu Městského soudu v Praze, prezident Soudcovské Unie

Komentář k usnesení Městského soudu v Praze ze dne 27. 3. 2015, sp.zn. 5 To 132/2015

Stížnostní senát Městského soudu v Praze zdůraznil, že jistě platí, že z „jakékoli“ trestné minulosti nelze dost dobře předstižnou vazbu vyvozovat, nebylo by na místě ji vyvozovat z trestní minulosti velmi dávné či zcela jiného druhu. Názorně postaveno, pokud by byl obžalovaný stíhán pro trestné jednání významně jiné povahy než které páchal v minulosti, např. pro ojedinělý skutek výtržnictví, maření výkonu úředního rozhodnutí, zpronevěru apod., pak by nebylo na místě důvody předstižné vazby dovozovat.

V daném případě však je obžalovaný důvodně podezřelým z výroby a distribuce tvrdé drogy, přičemž za obdobný delikt byl již v nedávné minulosti nejen odsouzen, ale i umístěn do výkonu trestu odnětí svobody, což – lze se obávat – nevedlo k jeho nápravě. Přitom nejde jen o předchozí odsouzení a tedy podezření ze stejnorodé recidivy, ale zároveň i o to, že drogových deliktů, za něž je nyní trestně stíhán, se obžalovaný dost možno dopouštěl ve formě pokračujícího jednání. Není tedy podezírán jen z nějakého ojedinělého situačního excesu, vybočení z jinak řádného života, ale z trestné činnosti, která se zcela typicky vyznačuje silnými sklony k pokračování a opakování, neboť je notoricky zdrojem významných kriminálních zisků osob, které ji páchají, vyhovuje přirozeným sklonům osob inklinujících k užívání drog a pohybujících se v tomto prostředí, je zdrojem živobytí pro osoby, jejichž osobnostní profil je charakterizován zjevnou nechutí k počestnému, nekriminálnímu, všednímu způsobu života spojeného s každodenním pracovním úsilím v legálním podnikání či zaměstnání.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu